Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O soukromí je v kolejích nouze

Česko

Za samostatný pokoj se ve studentských ubytovnách platí tři a půl, ale i pět tisíc měsíčně. Přesto je to nedostatkové bydlení.

Osmdesát až sto korun. V tomto rozmezí se pohybuje nejčastější denní taxa za ubytování na studentských kolejích v českých univerzitních městech. Něco přes dvacet korun z toho činí přitom takzvané ubytovací stipendium, na něž mají nárok všichni dojíždějící, včetně těch, kteří bydlí mimo koleje.

Rozhodnutí nedotovat nadále studentské ubytovny, ale přímo studenty přineslo do systému před třemi lety úlevu (nápor na koleje už není tak velký) a také zdravou konkurenci. Koleje musí o peníze studentů soutěžit se soukromými ubytovateli, a začínají tudíž nabízet lepší služby. Téměř všechny začaly rychle rozšiřovat možnost připojení na internet, některé rekonstruují zastaralá sociální zařízení. Přesto jsou věci, na které si studenti pořád ještě stěžují.

Samostatných pokojů je málo „Hodně mi vadí, že téměř není šance získat samostatný pokoj, i když bych byla ochotna si za něj připlatit,“ říká pražská studentka Ladislava. Jednolůžkových pokojů je zkrátka nedostatek. Podle Ladislavy je obrovský rozdíl v tom, když má člověk nějaký prostor jen pro sebe nebo když jej musí s někým sdílet. „Přitom by mi stačil úplně malý, na postel, stolek a skříň, jako to je běžné na kolejích například v Paříži, kde jsem nějakou dobu studovala a kde jsou koleje určené hlavně sociálně slabým.“

Nemálo vysokoškoláků si stěžuje na noční hluk. Zejména v kolejích, v nichž jsou také kluby, jako v Praze například na Jižním Městě, ale i v koleji Hvězda nebo Větrník, se prý prostě nedá spát.

Zuzana, která žije v Praze, ale donedávna studovala filozofickou fakultu v Plzni, by zase uvítala, kdyby si nemusela platit ubytování na celý rok. Ve vyšších ročnících se jí totiž podařilo zapsat si přednášky a semináře tak, aby jí v Plzni stačilo přespat jen jednou či dvakrát týdně. Ve zkouškovém období ani to ne.

Faktem je, že zajistit něco takového by nebylo úplně snadné už kvůli tomu, že by se muselo řešit, kde nechávat těch pár věcí, které by člověk nechtěl pořád převážet. „Možná by to ale vyřešila jedna nebo dvě zamykací skříňky,“ podotýká Zuzana, která problém řešila tím, že přespávala u kamarádů v kuchyni. Na zemi.

Jak řekla LN mluvčí Západočeské univerzity, existuje možnost využít takzvaného hotelového ubytování v koleji. To je určeno širší veřejnosti, ale pokud je v této části koleje volno, mohou ji využívat i studenti. Dokonce se slevou, takže je jedna noc vyjde něco přes dvě stě korun.

Jinak jdou ale správy kolejí většinou spíš opačnou cestou. Některé poskytují slevu na kolejném těm studentům, kteří si rezervují ubytování i na prázdniny. Je to pochopitelné. Musí se chovat ekonomicky a nevyužité lůžko nevydělává.

Osmdesát až sto korun za noc nezakládá na zisk. Na druhé straně studenti říkají: Když platím tři tisíce měsíčně a jsme dva na pokoji, znamená to, že za pokoj platíme šest tisíc. A to už dneska začíná být srovnatelné s běžným podnájmem. Koleje chybějí hlavně Brnu Nejmenší šance sehnat místo v koleji je zřejmě v Brně, které trpí nedostatkem kolejí dlouhodobě. Naopak mezi města, kde uspěje prakticky každý uchazeč, patří Liberec.

Brněnská Masarykova univerzita má 4200 lůžek, počet žádostí se pravidelně pohybuje kolem 7000. Na vysokém učení technickém v Brně evidují 1730 neuspokojených žádostí. S výstavbou dalších kolejí se však nepočítá. Například Masarykova univerzita dává přednost investicím a výzkumu. Studentům doporučuje, aby požádali o ubytovací stipendium a využili je na zaplacení nájmu v soukromí. Ostatně byli to hlavně představitelé Masarykovy univerzity, kdo se nejvíc zasadil o zavedení přímých státních dotací studentům.

V Liberci má nárok na kolej každý student, jemuž cesta do školy trvá déle než 45 minut. Bydlí se většinou ve dvou- až třípokojových buňkách se společnou kuchyňkou a sociálním zařízením. Cena ubytování se sice oproti loňsku zvýšila o šest až osm procent, přesto by neměla překročit 76 korun za noc. Rostoucí náklady zejména na energie se odrážejí i v cenách kolejí v některých dalších městech. Tam, kde výrazněji zdražovali loni (např. v Hradci Králové), však většinou s cenou nehýbají.

***

Kolik stojí koleje

PRAHA

Kolej Švehlova, UK

5lůžkový pokoj 1373

5lůžkový pokoj

se soc. zaříz. 1414

1lůžkový pokoj 2946

Kolej Jednota, UK

5lůžkový pokoj 2060

1lůžkový pokoj

se soc. zaříz. 4937

Kolej Sinkuleho, ČVUT

1lůžkový pokoj 2640

4lůžkový pokoj 1800

HRADEC KRÁLOVÉ

dvoulůžkový pokoj 2500

PARDUBICE

Univerzita Pardubice

rozpětí 2000–3500

LIBEREC

Koleje TUL

průměrná cena 2300

ZLÍN

(Univerzita. T. Bati)

rozpětí 2070–2610

OLOMOUC

Univerzita Palackého

1lůžkový pokoj

v buňkovém syst. 2770

3lůžkový pokoj

se spol. soc. zař. 1980

BRNO

Masarykova univerzita

Kounicova kolej

2lůžkový pokoj až 3000

4 lůžkový 1500

OSTRAVA

Ostravská univerzita

1lůžkový 2190

4lůžkový 1450

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!