Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O stranách, které nebudete volit

Česko

Demokratické volby jsou v jednom podobné sportu: Obecenstvo zajímají jen ti, kteří vyhrají. Kdo je třiadvacátý, to nikdo neví, a poslední na sebe může upoutat pozornost jen tehdy, když je to nějaký kokos na sněhu nebo Orel Eddie Edwards.

Dvoudenní národní přebor, který proběhne v pátek a sobotu, má jasné favority: strany, které se do parlamentu určitě dostanou. Jistou dávku zájmu obecenstva vzbuzují i tři čtyři další, které možná kýženou metu zdolají a mohou příjemně překvapit podobně jako v neděli hokejisti. Co ale s těmi všemi ostatními?

Atlet, který pravidelně končí třiadvacátý, buď začne více dřít nebo přesedlá na jiný sport nebo závodění úplně nechá. Co ale nutí příznivce dvou desítek nevolitelných stran, aby se zesměšňovali na kandidátkách?

Ledasco napoví pohled na volební lístky, které jsem našel ve schránce. Začněme od jedničky a věnujme pozornost jen outsiderům.

1. Občané.cz. Webové stránky kupodivu nemají na adrese Obcane.cz. Strana zakladatele ODS Petra Havlíka. Voličům prý nabízí „plnohodnotnou alternativu“ a „zásadní systémové změny“.

2. Liberálové.cz kandidátku stáhli, podporují Věci veřejné. Příkladný altruismus.

3. Strana Ježíš je Pán. Nebyla prý zaregistrována, protože jediný kandidát odstoupil. Byl to On?

5. Konzervativní strana. Průměrný věk kandidátů na prvních šesti místech je 64 let, což zvyšuje hodnověrnost jejich programu.

7. Koruna česká. Neškodní recesisté, kteří chtějí zavést monarchii.

8. Česká strana národně sociální. Pohrobci brkounů. Jejich strana měla před únorem 1948 přes 600 000 členů, po roce 1989 byla vytunelována a nyní je v konkurzu. K účasti na volbách v Praze je vede „zodpovědnost k historii“, respektive nostalgie po deseti procentech hlasů. „Bohužel v současnosti je pro nás zbožné přání i 1%,“ přiznávají. Je mi jich líto.

10. Národní prosperita, 11. Republikánská strana Československa, 12. Moravané. Jejich volební lístky jsem nedostal.

14. STOP. Moravští provokatéři. Jak jinak si vysvětlit, že jedničkou v Praze je OSVČ z Brna a dvojkou účetní z Prostějova? Na Facebooku mají 126 příznivců.

16. Evropský střed. Jejich předseda nechce slibovat, ale konat. Kde jsme to již slyšeli?

18. Petr Cibulka ještě o něco prodloužil název své strany, takže nyní má 29 řádek. Není-li délka názvu strany skutečně omezena, proč si ještě nikdo nezaregistroval takovou, která by se jmenovala jako úplný text jeho básně, povídky či románu? Stát by mu ji pak zdarma vytiskl a distribuoval v 8 300 000 výtiscích.

21. Blok Jany Bobošíkové + Strana zdravého rozumu. Contradictio in adjecto.

22. Humanistická strana. Ztělesnění kultu osobnosti bojovníka proti raketám Tamáše.

23. Česká pirátská strana. Ti mladí lidé jsou mi sympatičtí. Také proto, že neužívají tituly. „Náš program jsme zčásti okopírovali od Švédské pirátské strany. Kopírování nikomu nic nebere, ale všem přináší něco navíc.“ Rozumím.

24. Dělnická strana sociální spravedlnosti. Zpráva pro sociologa, jak vypadá český extremista. Muž středního věku, který se živí jako řidič, portýr, gumař či obsluha parkoviště.

25. Strana svobodných občanů. Petr Mach a spol. To má být ta prezidentova strana?

27. Klíčové hnutí. Taťana Fischerová usiluje o „základní systémové změny“. Ezoterika.

O autorovi| PETR ZÍDEK, redaktor LN

Autor:

Pronájem kanceláře
Pronájem kanceláře

Havlíčkovo náměstí, Havlíčkův Brod
15 000 Kč/měsíc