Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O Sýrii aneb europoslanci jinak

Česko

BRUSELSKÝ ZÁPISNÍK

Hlavní tiskovou místnost v budově europarlamentu včera zaplnili syrští opozičníci a disidenti. Zastavili se v Bruselu v rámci objíždění klíčových metropolí Západu, v nichž lobbují za svoji věc - odstranění diktátorského režimu vládní strany Baas a s tím související nadechnutí pro občanskou a politickou svobodu v zemi. Na půdu parlamentu je dostala česká europoslankyně Jana Hybášková.

Bylo to docela občerstvující zase po čase poslouchat příběh z masa a kostí. Syrský režim si v mnohém nezadá se svými kubánskými či běloruskými bratry, Evropané ale okolo něj krouží ještě opatrněji, podle hesla, že každá razantnější akce na Blízkém východě má efekt nášlapné miny -buď přímo v regionu, anebo na domácí politické scéně.

Syrští opozičníci přijeli říct, aby Evropa nezavírala oči před podporou islámského terorismu z vládních kapes či potlačováním lidských práv. „Potřebujeme od vás tlak na režim a naslouchání i druhé straně, nám. Sami doma potřebujeme čas a odvahu,“ definoval to Ausama Monajed, jeden z přítomných Syřanů.

Pro svůj apel mají teď dvojnásobně dobrý důvod. Syrská opoziční hnutí se loni v prosinci semkla pod jednu střechu a sepsala svoje požadavky do „Damašské deklarace“, mimochodem inspirované Chartou 77. Režim krátce nato dvě třetiny ze 260 signatářů zatkl a uvěznil. V žaláři skončil také hlavní představitel opozice -„syrský Havel“ Rijád Saíf.

Kromě toho, že Saíf je duchovní lídr, ze zisku své továrny, kde se šijí tenisky Nike, také opozici financuje. Je však těžce nemocný a vláda mu přístup k léčbě ve vězení znemožnila. Nad budoucností syrské opozice se proto stahují existenciální mraky. A nad Libanonem druhá válka, protože baasisté zase vycenili zuby přes hranice. Tohle všechno se člověk může dozvědět v téměř jakýchkoli novinách. Ale kolik lidí vně Sýrie si dobrovolně přečte o syrské opozici? Hybášková využila možnosti, jakou europoslanci mají, a přivedla Syřany rovnou do kanceláří bruselských mocných a poté před tisk. Dějiny Blízkého východu to nezmění. Je to ale část odpovědi na otázku „Dělají naši europoslanci vůbec něco?“.

O autorovi| Kateřina Šafaříková stálá zpravodajka LN

Autor: