Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O vystřihovánkách

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

V pozoruhodném románu londýnského Řeka Panose Karnezise Večírek, který nedávno vydalo nakladatelství BB/art v překladu Viktora Janiše, mě mimo jiné zaujala tato scénka. Tchán hlavní postavy trpěl srdečními potížemi, a tak mu manželka začala cenzurovat zprávy, které pro něj pokládala za nevhodné. Každý den po obědě si sedla v obýváku a s nůžkami v ruce začala probírat noviny, přičemž obzvláštní pozornost věnovala nekrologům. Teprve když odstranila všechny znepokojující články, předala noviny služce, ať je donese manželovi.

Tohle se stát v Česku při prezidentské volbě, mužíčkovi zbude možná leda křížovka.

Když ještě nebyl internet, různé bizarní věci jsem si taky vystřihoval a naopak archivoval, takže mám ještě někde schovaný úžasný rozhovor Vasila Biľaka s americkými novináři, básně Miroslava Floriana z Rudého práva nebo blahopřání Ferdinandu Vaňkovi k narozeninám tamtéž. Do sbírky by po minulých dnech nepochybně patřil slavný výrok Ivana Langra, který odhalil v Martinu Bursíkovi skrytého vraha bobrů, a taktéž faktická poznámka premiéra této země Mirka Topolánka: „Ať jdou do prdele všichni.“ Inu, co se na vojenském gymnáziu naučíš, v politice jako když najdeš, jebem ti boha.

Napjatě čekám, kdy se probudí Ivan Mládek a rozmnoží můj archiv nějakými podobně trefnými oslavnými verši ke znovuzvolení Václava Klause jako ondyno v častušce k jeho šedesátinám, v níž k výrazu „ten, co má ježečka, brejle a kníra“ geniálně zarýmoval „svírá“.

Svěrače mi naštěstí neselhaly, když jsem slyšel z úst již otrnulé novopečené hlavy státu v debatě na Primě, že dvaadvacetistupňový mráz na Kvildě je důkazem proti globálnímu oteplování, nebo četl v pondělní MF Dnes, kterak ve svém setrvání na Hradě vidí „vítězství tak klíčové pro celou naši zemi jako máloco“. A olympijské zlato hokejistů z Nagana bylo vosk, pane prezidente?

Do svých soukromých šanonů jsem si mohl založit i povolební glosu, kterou jsem napsal pro Radiožurnál, tam se ji ale báli (?) odvysílat. Co bych vám ji nepředvedl? „Těsně před začátkem jarní části naší fotbalové ligy fanoušky obou pražských S poněkud rozčílila zpráva, že do Slavie přichází posila ze Sparty, záložník Martin Abraham. Rivalita mezi kluby je odvěká, nebývá zvykem, aby si celky často měnily hráče, a přestup k soupeři rovná se těžké zradě. Fotbalista je však profesionál, který se živí kopáním do míče a pokud se někde cítí nevyužitý, proč by nešel tam, kde o jeho služby stojí.

V politice se něco podobného děje čas od času také, viz přetáhnutí poslanců Pohanky a Melčáka od sociální demokracie k ODS. Stejně tak sociálnědemokratický poslanec Snítilý při páteční volbě prezidenta náhle přeběhl, hlasoval pro Václava Klause, načež byl ihned vyloučen z poslaneckého klubu. I kdybych stokrát věřil řečem o čistém svědomí, tak jako ve fotbale, za každým přestupem stojí peníze. Slavia upřímně zveřejnila, že za Abrahama zaplatila Spartě deset milionů. Čekám tedy, kdy a kdo nám řekne, kolikpak třeba stálo převlečení Snítilého volebního dresu.“

Slavia za Abrahama zaplatila Spartě deset milionů. Čekám tedy, kdy a kdo nám řekne, kolikpak stálo převlečení Snítilého volebního dresu.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...