Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obama přes Prahu dál míří do pekel

Česko

EKONOMICKÝ DIÁŘ JAROSLAVA PLESLA

Barack Obama včera v Praze odpověděl na výtky, které mu adresoval Mirek Topolánek pod heslem „cesta do pekel“. Pro Topolánka je asi překvapením, že Obama jeho výhrady nevzal v potaz a dál si mele svou. „Abychom obnovili naši prosperitu, musíme koordinovat akce napříč hranicemi. To znamená investice, které vytvoří nová pracovní místa,“ prohlásil drze Obama. Radovat se nemohl ani Václav Klaus, když slyšel Obamu slibovat, že Amerika povede hnutí proti změnám klimatu. Hlavně že oba čeští chlapci napanáčkovali na ruzyňské letiště!

Americký prezident v duchu svého ekonomického programu v neděli mluvil i tom, že je třeba zpřísnit dohled na bankami. „To znamená změny našeho finančního systému, nová pravidla, aby se zabránilo zneužívání a budoucí krizi,“ řekl Obama. O tom shodou okolností už v sobotu v Praze debatovali ministři financí zemí Evropské unie. Některým z nich by se totiž líbilo, kdyby vznikl evropský regulační superúřad, který by na činnost bank dohlížel. Volání po přísnější regulaci je teď v módě, ale stačí se podívat na známý případ Bernarda Madoffa, který prošustroval padesát miliard dolarů, aby bylo zřejmé, že regulační orgány fungují jen tak dobře, jak kvalitní lidi pro ně pracují. A rozhodně nezabrání opakování podvodů. O podezřelé činnosti Madoffových fondů totiž Americký dohled nad kapitálovým trhem (US SEC) věděl minimálně od roku 2000, kdy na nerealistické výnosy upozornil investiční bankéř Harry Markopolos. Žádné vyšetřování však podvody neodhalilo. SEC se přitom v jeho fondech šťoural osmkrát za posledních šestnáct let a jedno z bezvýsledných pátrání ukončil v roce 2007. O rok později se Madoff k podvodům sám přiznal. Ale ani tato zkušenost evropským politikům bohužel nezabrání, aby vzali peníze z našich daní a vytvořili další zbytečný úřad s armádou skvěle placených byrokratů. Na tomto místě je třeba připomenout, že proti vzniku superregulátora je ministr financí a možná i příští premiér Miroslav Kalousek. Ani jeho Obamův projev určitě nepotěšil.

Jiří Paroubek je známý praktik. V sobotním rozhovoru Lidové noviny na základě svých pracovních zkušeností ze socialismu vysvětlil, proč je proti změnám zákoníku práce směrem k uvolnění pracovního trhu. „Ve firmě, kde jsem začínal, jsem měl zkušeného – řeknete komunistického – ředitele, bavili jsme se o zákoníku práce a on mi říkal, že zákoník práce je reakční dokument. Od té doby si myslím, že je to dobrá věc, a myslím si to do dneška. Vadil zaměstnavateli už za komunistického režimu,“ tvrdí Paroubek. Možná by o zkušenosti svého tehdejšího zaměstnavatele (kdo to, sakra, byl?) mohl někdy promluvit i s někdejšími sociálnědemokratickými ministry financí Jiřím Rusnokem a Pavlem Mertlíkem. Jeden bývalý odborář a druhý exkomunista, také až v byznysu pochopili, kdo je ve skutečnosti „reakcionář“. To jen Paroubek musel ze socialistického podniku přestoupit do kapitalistické politiky, aby konečně mohl budovat opravdový socialismus. Jen té lidské tváře se v jeho případě trošku nedostává.

V Británii dnes začíná Národní týden skutečného piva. K akci, kterou pořádá nezávislá organizace Kampaň za skutečné pivo, se připojí šest tisíc hospod, které budou propagovat kvalitní světlá piva. Událost vyvrcholí v sobotu, kdy se lidé po celé Británii pokusí o zápis do Guinnessovy knihy rekordů hromadným přípitkem. Letošní ročník pivního týdne přinesl malý úspěch i České republice. Tradiční anglický hostinec The Colney Fox v St. Albans severně od Londýna totiž v rámci Národního týdne skutečného piva zařadil do nabídky i sudový Budvar.

O autorovi| e-mail: jaroslav.plesl@lidovky.cz JAROSLAV PLESL