Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obama žádá rychlé investice do ekonomiky

Česko

PRAHA/WASHINGTON „Když nebudeme postupovat odvážně a rychle, již špatná situace se ještě může dramaticky zhoršit.“ Těmito slovy se obrátil nový americký prezident Barack Obama na veřejnost ve svém prvním rozhlasovém projevu vysílaném v sobotu, čtyři dny po jeho inauguraci do úřadu.

Prezident zatím vůbec nejkonkrétněji specifikoval některé části připravovaného stimulačního programu pro americkou ekonomiku, v jehož rámci by do ekonomiky mělo být „napumpováno“ až 825 miliard dolarů.

Obama zdůraznil, že stimulační program by měl v následujících letech vést k záchraně až 4 milionů pracovních míst. Americká ekonomika loni ztratila asi 2,6 milionu pracovních míst, což je nejvíce od druhé světové války. Poradci z Obamova týmu připouštějí, že než skončí recese, mohla by se míra nezaměstnanosti vyšplhat až na deset procent. Obama ale zdůraznil, že stimulační program nepředstavuje „pouze krátkodobý program na podporu zaměstnanosti“. „Budeme investovat do oblastí, které považujeme za nejdůležitější priority – tedy do energetiky, vzdělávání, zdravotní péče a nové infrastruktury,“ vysvětlil Obama. Důraz přitom podle prezidenta bude v nejbližší době kladen na transparentnost státních výdajů. Obama oznámil, že jeho administrativa počítá s vytvořením speciální webové stránky (www.recovery.gov), na které bude moci veřejnost sledovat, kam peníze z kapes daňových poplatníků míří.

Autor: