Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Lidé budou moci mít místo kartičky občanku v mobilu, schválili poslanci

Česko

  10:34
Místo občanského průkazu ve formě plastové kartičky budou moci lidé už příští rok používat aplikaci uloženou v mobilním telefonu. Změnu schválila Sněmovna. Používaní této formy občanského průkazu nebude povinné, zdůraznil po přijetí zákona vicepremiér pro digitalizaci, šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Pro zákon hlasovalo 87 ze 168 přítomných poslanců (z vládní koalice plus nezařazený Ivo Vondrák).Ještě ho musí potvrdit Senát a prezident Petr Pavel.

Pokud zákon uspěje v horní komoře parlamentu i na Hradě, občanský průkaz v podobě aplikace v mobilu budou moci občané začít používat už v průběhu ledna příštího roku.

„Od ledna ji budou akceptovat úřední orgány státní správy, ale také některé obce i kraje. Od léta na policii, úřadech práce a finančních úřadech,“ řekl při předchozím projednávání návrhu vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Policie by mohla začít občanku v mobilu akceptovat už v březnu věří Bartoš

Ve středu poslancům řekl, že by i policie mohla aplikaci v mobilu jako občanský průkaz akceptovat již v březnu nebo dubnu. „To je posun,“ řekl.

Za zneužití eDokladu, což bude přestupek, má hrozit pokuta do 10 tisíc korun.

Poslanec ANO Robert Králíček neuspěl s návrhem, aby Sněmovna vrátila návrh zpět do výborů kvůli opakování druhého čtení návrhu.

Výhodou aplikace eDoklad má podle Bartoše být větší kontrola nad osobními údaji, protože člověk si bude moci určit, jaké údaje o sobě při prokazování sdílí.

Systém eDoklady bude zobrazovat jen nezbytně nutné informace. Například prokáže věk nad 18 let, nikoli ale přesné datum narození, které příjemce znát nepotřebuje. Tím bude zvýšena ochrana soukromí osob.

České eDoklady budou v budoucnu propojeny s celoevropským systémem eWallet (tzv. evropská digitální peněženka).

Budete preferovat klasickou verzi občanky (plastová kartička), či verzi v mobilu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 6. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

V mobilu861
Kartičku435

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!