Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Občas mívám baronské choutky

Česko

Za svou nejhorší investici považuje folkový zpěvák Wabi Daněk koupi své první krabičky cigaret. Stála ho tehdy dvě koruny a dvacet haléřů.

* LN Víte, kolik teď máte u sebe v peněžence?

Něco okolo tří tisíc.

* LN Používáte kreditní či platební kartu?

Používám. Často cestuji a to se může přihodit cokoliv.

* LN Kdy a za co jste si vydělal první peníze?

To bylo dosti pikantní. Za vymytí a vrácení prázdných lahví, které jsem ovšem musel od naší chaty pracně v pytli vyvléct dva kilometry do kopce ke konzumu. Tam jsem ovšem zjistil, že mají sanitární den, takže celá námaha přišla vniveč. Získal jsem z toho díky laskavosti hospodského z nedalekého hostince pět korun za pět lahví. Tu pětikačku jsem utratil za lístek na autobus domů. To mi bylo asi dvanáct.

* LN Jaká byla vaše nejlepší investice?

Kytary. A že už jich máme doma a na chatě docela dost. S každou z nich je radost pobýt.

* LN Jaká vaše investice byla nejhorší?

Dvě koruny dvacet haléřů, za něž jsem si koupil první krabičku cigaret.

* LN Byl jste někdy ve finanční tísni?

Byl a pravděpodobně jsem se s ní vypořádal půjčkou. Kdo si někdy nepůjčil? Obecně si však půjčuji velmi nerad, protože půjčené peníze ukrádají člověku část osobní svobody.

* LN Jste spíš spořivý typ, nebo rád utrácíte?

Chtěl bych věřit, že jsem spořivý, ale občas mne jako každého přepadnou „baronské choutky“. Naštěstí jsem zatím, řečeno slovy Jeana Gabina z filmu Tetovaný, dost bohatý. Vydělám si víc, než utratím.

* LN Co nejvýstřednějšího jste si v životě pořídil?

Nemám tušení, co máte na mysli slovem výstřední. Soudě dle mne jsem v podstatě suchar a výstřednosti nemám v oblibě.

* LN Staráte se o peníze sám, nebo je svěřujete někomu jinému?

Jsem ženatý, ale v oblasti financí to v naší rodině nic neznamená. Peníze, které vyděláme, jsou obrazně řečeno „v jednom hrníčku“.

* LN Co nejdůležitějšího jste se o penězích naučil?

Je to s nimi jako s ohněm. Jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem.

***

ÚSPĚCH & PENÍZE

Stanislav Wabi Daněk (62) je český písničkář, autor a zpěvák řady folkových písní. V 60. letech se vyučil zámečníkem a poté pracoval v profesích zámečník, svářeč, prodavač zkapalněného plynu a nejdéle coby řidič sanitky. Od roku 1983 si jako svou profesní dráhu zvolil svobodné povolání a začal se živit hudbou. V letech 1971 a 1974 byl na festivalu Porta oceněn jako nejlepší interpret, v letech 1980 až 1983 získal třikrát po sobě takzvanou Autorskou Portu. V roce 1979 dostal i Zlatou Portu za zásluhy o rozvoj žánru. Do roku 1985 žil na Moravě, zejména ve Zlíně, odkud pochází, od roku 1985 žije v Praze.

Autor: