Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Obchody podle hvězd

Česko

Manažeři, politici, obchodníci. Na první pohled lidé, kteří dávají na první místo svůj zdravý rozum. Jenže ne vždy je to pravidlem, zvláště v této nejisté době. Mnoho z nich se obrací na astrology. Podnikatelé si nechávají počítat, kdy mají rozjet byznys, investoři, kam mají vložit své peníze. Podle sociologů jsou totiž Češi pověrčivější, než si sami přiznávají.

Píše se rok 1627. Večerními ulicemi města Nisa ve Slezsku kráčejí dva muži. Když docházejí na konec ulice, zastavují se u vrat patrového domu a několikrát na ně buší. „Máš to pro nás?“ oslovují postaršího učence, který jim otevřel. „Sestavit tak podrobný horoskop potřebuje čas, přijďte za dva dny,“ omlouvá se učenec. „Náš pán jej ale nutně potřebuje,“ odpovídá nervózně jeden z mužů. Oba se najednou obracejí a odcházejí k nedalekému vojenskému ležení, nad kterým vlaje zástava Albrechta z Valdštejna.

Právě jeho horoskop učenec sestavoval, ale neobjednal si jej. Objednávka totiž přišla tajně od Jindřicha hraběte Schlika, tedy vojevůdcova generála a důvěrníka. Podle historiků k němu vedou všechny stopy. V roce 1627 byl v Nise a patřil mu zámek, kde se horoskop našel. A důvod takové podivné zakázky? V sedmnáctém století bylo nejvýnosnějším byznysem válečné podnikání a proč si Valdštejnův horoskop nepořídit, když byl v tomto oboru jeden z nejúspěšnějších? Navíc Schlik byl na známém válečnikovi existenčně závislý.

Astrologové, manažeři a ti další Od Valdštejnových dob uběhlo bezmála čtyři sta let a astrologie je znovu v kurzu. A i když se Češi považují za racionálně uvažující národ, většina z nich horoskopy sleduje. „Ta racionalita je víc deklarovaná než opravdová,“ tvrdí docent Zdeněk R. Nešpor ze sociologického ústavu Akademie věd. „Podle hlubších sociologických výzkumů totiž zhruba polovina Čechů věří, že hvězdná znamení při narození mohou ovlivnit jejich budoucnost, a ani to možná není konečné číslo,“ dodává.

Jak sami astrologové poznamenávají, v poslední době roste zájem hlavně o horoskopy finanční či ekonomické. „Je to otázka hlavně posledních dvou let, kdy se kromě obvyklých témat, jako jsou zdraví a partnerské vztahy, dostávají do popředí zájmu otázky změny zaměstnání a finanční problémy, do kterých se mnozí z nás dostávají snáze než jindy,“ říká astrolog a tajemník Astrologické společnosti ČR Richard Stříbrný. Překvapivě o horoskopy mají zájem i politici, manažeři či podnikatelé. „Na počátku 90. let minulého století to přirozeně byli začínající podnikatelé, z nichž mnozí se postupem času vypracovali ve skutečné kapitány českého průmyslu, showbyznysu či se stali finančními experty v bankovnictví a v pojišťovnictví. Mnozí mi zachovali věrnost a dodnes si pravidelně chodí pro rady,“ vysvětluje Stříbrný s tím, že mezi jeho klienty patří i ministři. Na jména je ovšem skoupý, stejně jako lékař je prý dobrý astrolog neprozrazuje. Jak ale dodává, jeho předpovědi pro vrcholové manažery slouží jako třešnička na dortu. „Mají své týmy, které provedou standardní analýzu situace, a právě astrologické informace jim umožní být krok před konkurencí,“ vysvětluje. Co takové lidi k návštěvě astrologa vede? Možná jsou to úspěchy, které se svými předpověďmi v minulosti měli. Sestavit horoskop se dá třeba pro burzovní indexy, akcie, firmy, či pro kurzy měn.

Investice podle horoskopu Za jednu z průkopníků moderní ekonomické astrologie je obecně považována Američanka Evangeline Adamsová, která s jednodenním předstihem v rozhlase předpověděla bezprecedentní růst na newyorské burze v září 1929. Na stejné hodnoty se pak index dostal až za dvacet let.

Její současník a zároveň obchodník William Delbert Gann pak dokázal předpovědět nejen burzovní vývoj, ale i obě světové války a útok Japonců na Pearl Harbor. Zároveň vytvořil úspěšnou metodu pro předpovídání vývoje trhu postavenou mimo jiné i na astrologii. Na rady astrologů údajně dal také Tomáš Baťa. „Vybíral si zaměstnance s disharmonickým horoskopem, protože byli výkonnější,“ uvádí astroložka Eva Prokešová. Dnes ve světě existují astrologické investiční fondy, ekonomičtí astrologové se sdružují v mezinárodních organizacích. Ve Spojených státech dlouhá léta funguje Astroekonomický institut, jehož posudky si kupují investoři z celého světa.

„Úspěšní jsou obvykle právě ti, kteří vědí, kdy všechny racionální a naučené poučky hodit za hlavu. Někteří z nich si to dost jasně uvědomují, jiní možná alespoň nevědomě hledají únik z té racionality a rádobyvědeckosti,“ vysvětluje možné důvody sociolog Nešpor. Podle něho je to i otázka ceny. Dobří astrologové nepatří k nejlevnějším, takže si je mohou dovolit právě jen ti nejúspěšnější.

Pokračování na straně 14

Dokončení ze strany 13

Pravdou je, že astrologie má v Česku i hojný tábor odpůrců. „K těmto druhům předpovědí jsem hodně skeptický, věřím analýzám, a ne tomu, co řeknou hvězdy,“ reagoval například analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. A s podobnými reakcemi jsme se setkali i u dalších oslovených analytiků.

Nicméně mezi podnikateli o astrologické předpovědi zájem je, konkrétně v poslední době jsou v kurzu výpočty takzvaného vhodného okamžiku, které nejsou tak nákladné. Podle Evy Prokešové jde především o provozovatele webů, kteří chtějí vědět, kdy mají své internetové stránky spustit, aby měly co možná největší úspěch.

„U výpočtu okamžiku hraje roli každých pět minut, to je v astrologii velká míra. Pokud se spuštění nestihne, doporučím jiný okamžik, zpravidla to bude jiný den,“ vysvětluje astroložka. „Počítám ale i okamžiky, kdy začít psát knihu, otevřít obchod či slavnostně otevřít kancelář,“ dodává. Za výpočet vhodného okamžiku si účtuje 1600 korun.

Určování vhodného okamžiku pomocí horoskopů přitom není žádnou novinkou. Měli se jím řídit už při výstavbě Karlova mostu. Tehdejší stavebníci si údajně museli kvůli hvězdám přivstat, když určily začátek prvních stavebních prací na pět hodin a třicet jedna minut ráno.

A co je třeba k sestavení horoskopu? U osob je nutné znát datum, místo a čas narození. Pokud je současné bydliště hodně vzdáleno od místa narození, pak je dobré znát i to. U akcií se používá datum prvního obchodu. Jak astrologové dodávají, problematické je to s firmami, protože i tam je třeba znát přesné datum a čas vzniku. Datum se dá dohledat, ovšem zjistit přesný čas, to už bývá po dlouhých letech fungování často neřešitelná překážka.

***

Podle sociologických výzkumů totiž zhruba polovina Čechů věří, že hvězdná znamení při narození mohou ovlivnit jejich budoucnost

Úspěšní jsou obvykle právě ti, kteří vědí, kdy všechny poučky hodit za hlavu. Navíc dobří astrologové nepatří k nejlevnějším, takže si je mohou dovolit jen ti nejúspěšnější.