Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obdivuje Merkelovou a chce změnu

Česko

IVETA RADIČOVÁ

Bývalá profesorka sociologie, jejíž velkým vzorem je německá kancléřka Angela Merkelová. Taková je Iveta Radičová, 52letá kandidátka na první slovenskou prezidentku v historii země. Nominovala ji nejsilnější opoziční strana - Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana bývalého premiéra Mikuláše Dzurindy. Slovensko podle ní potřebuje na prezidentském postu změnu. Jak několikrát během kampaně zopakovala, hlava státu by měla vystupovat aktivněji a Slovensko by mělo mít ve svém čele ženu. „Udělala jsem si své vlastní výzkumy a zdá se mi, že je zřejmě vhodná doba, kdy by důvodem nezvolení prezidenta nemuselo být pohlaví,“ tvrdí Radičová.

Do vysoké politiky vstoupila jako ministryně práce a sociálních věcí ve druhé Dzurindově vládě. Předtím působila jako uznávaná socioložka, přednášela na univerzitách ve Spojených státech či Británii.

Do klání o příští hlavu státu vstoupila po delším váhání. Podpořily ji i Křesťansko-demokratické hnutí a Strana maďarské koalice, i když se kampaně přímo neúčastnily. KDH mělo například problém s tím, že se Radičová vyslovila pro právo ženy na interrupci. Voliče spíše než skrze politiky oslovovala přes slovenské umělce - podpořil ji například herec Maroš Kramár.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!