Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obecní dům se zbavil nevýhodných smluv a míří k zisku

Česko

  11:02aktualizováno  13:46
PRAHA - Obecním domě v Praze chybí majetek za 2,3 milionu korun. Další majetek v pořizovací hodnotě 32,08 milionu korun je evidován tak špatně, že se jej dosud nepodařilo dohledat. Vyplývá to ze dvou inventur, jejichž výsledky dnes novinářům představil ředitel Obecního domu a předseda představenstva Vlastimil Ježek.

Obecní dům v Praze foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Podle Ježka v Obecním domě chybí například chladicí zařízení, mobilní telefony, monitory, počítače, televizory, DVD přehrávač, mikrovlnná trouba, nábytek, osvětlení a dekorace.

U další skupiny majetku nedokázali kontroloři rozlišit, za co byly peníze utraceny. „Od začátku je zjevné, že minulé vedení si s řádnou evidencí příliš hlavu nelámalo. Objevili jsme majetek, který vůbec nemá evidenční čísla a překvapivě spousty předmětů, kterým byla dokonce přidělena shodná čísla, jsme nenašli vůbec,“ popsal Ježek.

Server Lidovky.cz o případu informoval již dříve. Z auditu mimo jiné vyplynulo, že předchozí vedení uzavíralo nevýhodné smlouvy na právní a ekonomické služby i na služby IT. Za některé se utrácelo až o 70 procent víc, než bylo nutné.

VÍCE K OBECNÍMU DOMU

 

Například za využívání účetního programu Bílý motýl platil Obecní dům podle Ježka 93 tisíc měsíčně, nyní vycházejí náklady na obdobný software na dva tisíce. Z 25 smluv, které nové vedení podniku označilo za velmi nevýhodné, se podařilo vypovědět 22. Dvě končí s letošním rokem a u jedné byly vzájemnou dohodou nastaveny nové parametry.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedná se o smlouvu se společností Company Group, která v Obecním domě pořádá téměř veškerý kulturní program. Podrobnosti dohody uzavřené do roku 2029 jsou tajné, podle Ježka už ale nové podmínky nejsou pro Obecní dům nevýhodné.

Vlastníkem společnosti Obecní dům je hlavní město Praha. Ježek do vedení ztrátové firmy nastoupil letos v březnu

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...