Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Obejdeme se bez dekoru

Česko

NOVÉ TVÁŘE

Značku Supro Design tvoří společně dvě mladé návrhářky Jana Růžičková a Mária Hostinová. Sešly se v ateliéru designu výrobků Michala Froňka a Jana Němečka na pražské VŠUP. V průběhu společného působení v tomto ateliéru zjistily, že mají na design dost podobné názory, a o rok později už představily první společnou kolekci na Designbloku pod názvem Mojo.

Dvě vázy, Luna a Rajka, a stůl Mojo, které prezentovaly před pěti lety, zaujaly svou strohostí, ale zároveň materiálovou rozmanitostí. „Při navrhování se přirozeně obejdeme bez dekoru, rády pracujeme s neobvyklými aplikacemi materiálů, které chceme nechat vyniknout na čistých, logických tvarech. Jediným dekorem je pro nás chytrý detail.“ Nebojí se například navrhnout svícny XS a B/L odlité z betonu nebo náhrdelníky Lycra Chain z textilu.

Jednoduché věci dalších významů a funkcí V jejich portfoliu najdete vše: od drobných produktů, jako jsou šperky, doplňky a jiné funkční předměty, přes svítidla, nábytek až po realizace interiérů. „ Rády tvoříme jednoduché věci, kterým připisujeme další významy a funkce.“ Přímo to dokazují svou poslední kolekcí. Pohovka Stage Sofa, polštář Pillowbook a lampa Elastica Light překvapují svými dalšími funkcemi.

Každoročně se s vlastní prezentací účastní podzimní přehlídky designu Designblok. Letos sice neplánují samostatnou instalaci, ale zastoupí je alespoň kolekce svítidel navržených pro firmu Lasvit. Více autorských novinek pak plánují představit na předvánočním Supermarket designfestu.

Výrobky Jany Růžičkové a Márie Hostinové najdete na www.suprodesign.com. Ceny za vybrané výrobky: polštář Pillowbook 1100 Kč, svícen XS 500 Kč, náhrdelník Lycra 450 Kč (malý) nebo 650 Kč (velký).

Autor: