Obrat v derby. Sparta má body

Obhájce titulu vyhrál v Edenu 2:1 * Černá série Slavie trvá * Její fotbalisté v lize nevyhráli pětkrát po sobě

PRAHA Derby je naše, slávisté. Nápis na transparentu rozvinutém domácími fanoušky v Edenu před začátkem nejsledovanějšího ligového zápasu se ukázal jako mylná předpověď. Ve skutečnosti patřilo včerejší derby Spartě.

Slavia se sice dostala do vedení, ale její tradiční rival nakonec dokázal skóre ve druhé půli otočit a zvítězit 2:1. Vítězný gól vstřelil minutu před koncem Wilfried.

Vyhrát prestižní šlágr přitom potřebovaly akutně oba týmy. Slavia už pět kol za sebou nezvítězila a od poslední Ostravy má jen dvoubodový odstup. „Víme, že liga je vyrovnaná, ani na špici není daleko. Jestli ale budeme takhle pokračovat dál, čeká nás boj o záchranu,“ rozebíral postavení červenobílých Petr Trapp, střelec jediného slávistického gólu.

To Sparta po důležitém vítězství může přece jen doufat, že ještě stihne dohnat v tabulce suverénně vedoucí Plzeň, za níž obhájce titulu nyní zaostává o sedm bodů.

Už do derby Sparta vstupovala v daleko větší pohodě. Trenér Jozef Chovanec měl k dispozici všechny klíčové hráče, přesto jeho mužstvo působilo dlouho daleko rozpačitějším dojmem než při opěvované čtvrteční výhře nad Palermem v Evropské lize, kdy se naopak úřadující mistr musel vyrovnat s řadou absencí. „Chtěl jsem použít čerstvé hráče. Neměli jsme mít problémy, ale stal se opak. Od některých jsem čekal lepší výkony,“ vnímal nedostatky trenér Sparty.

Řepka jako tradičně řádil Ve slávistických řadách se při skládání sestavy naopak projevil nedostatek schopných útočníků. Proto kouč Karel Jarolím vytáhl z rezervy jejího aktuálně nejlepšího střelce Pavla Vyhnala a dal mu vůbec první ligovou příležitost.

Ještěže góly umí ve Slavii střílet obránci. Ukázalo se to po necelé půlhodině. Po přímém kopu kapitána Lukáše Jarolíma posunul Koubský míč na Trappa, kterého neuhlídal Erich Brabec. Cesta k vedoucímu gólu Slavie byla otevřená.

Až po návratu z šaten začala být Sparta nebezpečnější. „Konečně jsme do toho šlápli,“ těšilo útočníka Václava Kadlece. Hosté se nechali inspirovat slávistickým příkladem. Jejich vyrovnávací trefa z 64. minuty se té slávistické hodně podobala. Po standardní situaci se balon postupně dostal ve skrumáži v pokutovém území až právě před Kadlece, který překonal Vaniaka. Když už se zdálo, že se body budou dělit, střídající Podaný pohotově našel Bonyho Wilfrieda. Jeho přesná hlavička dokonala slávistickou zkázu.

V centru pozornosti se ocitl několikrát také Tomáš Řepka. Při jednom z výskoků položil šéf sparťanské obrany k zemi Vyhnala, čímž vzbudil velké emoce mezi fanoušky domácích. V závěru při strkanici po souboji brankáře Blažka s Milanem Černým tomu nebylo jinak. Právě Řepka patřil mezi nejaktivnější jedince v chumlu, kde několik hráčů skončilo i na zemi.

Vypjatá situace zaváněla vyloučením, ale sudí nevytáhl ani jednu kartu. Ze sladkého konce se tak Řepka mohl radovat s ostatními přímo na trávníku.

16. Ostrava 9 2 2 5 7:13 8

Slavia Praha 1 Sparta Praha 2 Branky: 22. Trapp - 64. Kadlec, 89. Wilfried. Arbitři: Zelinka - Kordula, Mencl. ŽK: Pamič, Řepka, Vacek (všichni Sparta). Diváci: 15 142. Poločas: 1:0. Slavia: Vaniak - Čelůstka, Koubský, Trapp, Hubáček - Kisel (69. Janda), L. Jarolím, Koreš (56. Ragued), J. Černý - Vyhnal (81. Hora), M. Černý. Sparta: Blažek - Kladrubský, Řepka, Brabec, Pamič - Sionko, Vacek (90. Hoheneder), Matějovský (62. Podaný), Kucka, Kadlec (90. Kweuke) - Wilfried.