26. listopadu 2011 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Slavínská krypta se otevírá, nakoukněte

Kryptu si uvnitř zatím mohlo prohlédnout jen několik lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kryptu si uvnitř zatím mohlo prohlédnout jen několik lidí. | foto: ČTK

PRAHA Po dlouhých letech bude o víkendu po poledni otevřen na vyšehradském hřbitově v Praze jinak veřejnosti nepřístupný prostor krypty na Slavíně, pohřebiště významných osob vědy a kultury 19. a 20. století.

Jedna z nejzajímavějších funerálních památek Prahy, hrobka Slavín, se mimořádně otevře veřejnosti.

Jedna z nejzajímavějších funerálních památek Prahy, hrobka Slavín je mimořádně otevřena veřejnosti.

Podle předsedy spolku Svatobor Václava Lišky byl prvním pohřbeným na Slavíně v roce 1901 spisovatel Julius Zeyer. Následovali například malíř Alfons Mucha, architekt Josef Gočár, vynálezce František Křižík a pěvkyně Ema Destinnová. Posledním pochovaným byl v roce 1996 dirigent Rafael Kubelík. Ještě v roce 2006 byly ze Záhřebu do krypty převezeny ostatky dirigenta a skladatele Oskara Nedbala.

Předseda spolku Svatobor Václav Liška přednáší na prohlídce ve Slavínské kryptě

Předseda spolku Svatobor Václav Liška přednáší na prohlídce ve Slavínské kryptě

Předseda spolku Svatobor Václav Liška hovoří o kryptě Slavína na pražském Vyšehradě

Podle předsedy byl v kryptě na Slavíně jako jeden z prvních pohřben např. Julius Zeyer

V rámci akce Vyšehradský advent budou prohlídky možné až do 18. prosince. Sám Vyšehradský advent zájemcům nabídne desítky divadelních představení, koncerty, výtvarné dílny a staročeské pouťové atrakce.

Jeden z prvních návštěvníků krypty.

Jeden z prvních návštěvníků krypty.

Na své si přijdou ti nejmenší při divadelních produkcích, koncertovat se bude na otevřené scéně před starým purkrabstvím. Připraven je vánoční jarmark i betlém v životní velikosti. Návštěvníci této národní kulturní památky budou moci ochutnat například pečená jablka a kaštany. Kulturní akce se uskuteční vždy od čtvrtka do neděle, centrálním prostorem je plocha bývalé královské akropole s objektem Starého purkrabství v sousedství baziliky sv.Petra a Pavla.

"Ač zemřeli – ještě žijí", stojí na hrobce Slavín. Je v ní pohřbeno 54 osobností.

V kryptě pod Slavínem jsou uloženy ostatky nejvýznamnějších osobností české kultury a vědy 19. a 20. století, například Alfonse Muchy, Emy Destinnové, Františka Křižíka nebo Rafaela Kubelíka.

V kryptě pod Slavínem jsou uloženy například ostatky Alfonse Muchy.

Osobnosti, které leží v hrobce Slavín

Alfons Mucha, Ema Destinnová, Julius Zeyer... ti všichni jsou pohřbeni v kryptě Slavín.

Celý seznam významných českých osobností najdete ZDE

Krypta pod Slavínem bude k vidění o Vyšehradském adventu. Spolek Svatobor umožní veřejnosti časově omezený vstup, pro který stanovil přísná pravidla.

Krypta pod Slavínem bude k vidění o Vyšehradském adventu. Spolek Svatobor umožní veřejnosti časově omezený vstup, pro který stanovil přísná pravidla.

O prohlídku byl velký zájem, během prvního dne navštívilo kryptu téměř pět stovek lidí.

ČTK, Lidovky.cz