Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Obviněný chce zpět miliardy

Česko

Bývalý miliardář Allen Stanford, který je obviněn ze sedmimiliardového podvodu, chce odškodné 7,2 miliardy dolarů.

PRAHA Allen Stanford žaluje zástupce Amerického federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), komise pro cenné papíry (SEC) či ministerstva spravedlnosti o 7,2 miliardy amerických dolarů. Podle něj totiž americké úřady potopily celé jeho finanční impérium a zabavily mu veškerý majetek, takže jediné, co mu zbylo, bylo pouze to, co měl v danou chvíli na sobě.

A to vše předtím, než měl vůbec šanci bránit se obviněním před soudem. Finančník Stanford byl v roce 2009 obviněn z okradení investorů a následně vzat do vazby.

Měl se totiž podobně jako Bernard Madoff dopustit zpronevěry peněz investorů. Vyšetřovatelé šéfa Stanford Financial Group obvinili, že pomocí takzvaného Ponziho schématu (u nás spíše známého jako letadlo) připravil investory o sedm miliard amerických dolarů. Finančník však zatím nebyl shledán vinným.

Stanford tvrdí, že americké úřady během vyšetřování poškodily některé z jeho základních práv a svobod. Podle žaloby vyšetřovatelé také přistoupili k využívání neférových a ilegálních taktik a metod. Například tak mělo dojít k situaci, kdy vláda ilegálně využila k vyšetřování asi 51 milionů dolarů ze Stanfordových fondů, ale zároveň mu odmítla tyto peníze zpřístupnit, aby si z nich mohl zaplatit právního zástupce, který ho bude obhajovat. Kromě těchto důvodů viní bývalý texaský miliardář vládu z toho, že porušila jeho právo na spravedlivý proces a na právního zástupce a že na něho uvalila nepřiměřený trest.

Stanfordovi se také nelíbí, že přestože doposud nebyl shledán vinným, tak za celou dobu své vazby neměl nárok na kauci.

Proč však žádá bývalý miliardář zrovna o částku 7,2 miliard amerických dolarů? Podle texaského finančníka v době, kdy proti němu vypuklo vyšetřování vlastnil Stanford aktiva v hodnotě 3,9 miliard dolarů, která však byla zásahem americké vlády všechna ztracena, či znehodnocena.

Důsledkem těchto akcí a nemožností disponovat s těmito aktivy přišel bývalý miliardář o možnost generovat z tohoto kapitálu další zisk.

Ušlou ztrátu miliardář vyčíslil na částku 3,2 miliard dolarů. V součtu tedy miliardář žádá součet těchto dvou částek plus duševní újmu, kterou doposud ve vězení utrpěl. Přestože měl Allen Stanford před soudem stanout již minulý měsíc, rozhodl federální soudce, že finančník ještě není duševně způsobilý, aby stanul před soudem, a poslal ho proto do jednoho z lékařských center na psychiatrickou léčbu. Stanfordovi byly totiž během jeho pobytu ve vězení předepsány silné léky proti úzkosti, na nichž se stal následně závislým. To však není jediná peripetie, která obviněného ve vězení potkala. V srpnu 2009 mecenáše kriketu a bývalého miliardáře brutálně zbil jeden z jeho spoluvězňů. Po tomto útoku finančník utrpěl vážné poranění hlavy.

Autor: