Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obviněný člen vedení ČSSD Pánik o odchodu ze strany: Přemýšlím o tom

Česko

  14:04
PRAHA - Sociální demokrat Jakub Pánik skončil mezi 24 obviněnými v dotační kauze ROP Severozápad. V případu, ve kterém podle vyšetřovatelů vznikla státu škoda 13,9 miliardy korun, uvízlo i několik bývalých a současných politiků ODS a ČSSD.

Jakub Pánik je bývalým náměstkem karlovarského hejtmana. foto: Martin Stolař, MAFRA

Převážně jde o regionální politiky, Pánik je ale jednou z výjimek. Je totiž členem předsednictva a ústavního výkonného výboru, což jsou celostátní orgány širšího vedení ČSSD.

Pánik na dotaz, zda se vzdá stranické legitimace a funkcí ve vedení strany, LN odpověděl: „Přemýšlím o té záležitosti, přesto, že se cítím naprosto nevinný a měla by se ctít presumpce neviny.“

Vyšetřovatelé obvinili i Pánikova karlovarského kolegu Petra Navrátila, který je starostou Chebu a předsedou krajské karlovarské organizace ČSSD. Ten dle pátečních Hospodářských novin rezignovat nehodlá, své obvinění považuje dle listu za nesmyslné.

V časech dobrých i špatných

Pánik, který je členem vedení karlovarské buňky sociální demokracie a místopředsedou krajské hospodářské komory, platí na severozápadě Čech za vlivnou politicko-byznysovou postavu. LN v uplynulých dnech narazily mezi členy ČSSD i na názor, že má blízko k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Daniel Ježek byl obviněn v kauze týkající se zneužívání evropských dotací z...
Policie přivezla do soudní budovy v Ústí nad Labem někdejšího vlivného člena...

MF Dnes v pátek informovala, že Pánik pomáhal na sjezdu ČSSD v roce 2015 shánět mezi delegáty podporu ministrovi vnitra Milanu Chovancovi při jeho kandidatuře na statutárního místopředsedu.

Chovance tato zpráva rozlítila a dementoval ji. „Přituhuje: MAFRA (vydavatel MF Dnes a Lidových novin, pozn. red.) začíná používat praktiky dezinformačních webů. Viz dnešní článek opřený o jediný citovaný anonymní zdroj! Rozvracet socdem a pomoci politickým a ekonomickým zájmům svého majitele, jenž si MAFRU koupil i díky dotacím. Tak uvidíme, co pan majitel poručí nasadit nyní. Tipoval bych historický exkurz po ropech českých zemí. :),“ napsal statutární místopředseda s ironickou narážkou na dotace Babišova Čapího hnízda.

Pánik na dotaz, jaké vztahy udržuje se Sobotkou a Chovancem, odpověděl neurčitě. „Jsem blízký spoustě lidem v ČSSD, stejně jako stovky dalších přátel uvnitř strany. Jsem ve straně dlouho a vždy jsem byl s ČSSD v dobrých i špatných dobách. Není strana, která má lepší vize, ideje a program,“ sdělil Pánik LN. Dodal ještě, že na jeho odchodu ze strany zatím nikdo netrvá. „Ale on se určitě někdo najde,“ poznamenal.

V pondělí se situací kolem obviněných bude zabývat vedení karlovarské krajské organizace. Mezi obviněnými v kauze ROP Severozápad vedle Pánika a Navrátila skončil i sokolovský člen vedení ČSSD v karlovarském regionu Miloslav Čermák.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat