Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obviněný člen vedení ČSSD Pánik o odchodu ze strany: Přemýšlím o tom

Česko

  14:04
PRAHA - Sociální demokrat Jakub Pánik skončil mezi 24 obviněnými v dotační kauze ROP Severozápad. V případu, ve kterém podle vyšetřovatelů vznikla státu škoda 13,9 miliardy korun, uvízlo i několik bývalých a současných politiků ODS a ČSSD.

Jakub Pánik je bývalým náměstkem karlovarského hejtmana. foto: Martin Stolař, MAFRA

Převážně jde o regionální politiky, Pánik je ale jednou z výjimek. Je totiž členem předsednictva a ústavního výkonného výboru, což jsou celostátní orgány širšího vedení ČSSD.

Pánik na dotaz, zda se vzdá stranické legitimace a funkcí ve vedení strany, LN odpověděl: „Přemýšlím o té záležitosti, přesto, že se cítím naprosto nevinný a měla by se ctít presumpce neviny.“

Vyšetřovatelé obvinili i Pánikova karlovarského kolegu Petra Navrátila, který je starostou Chebu a předsedou krajské karlovarské organizace ČSSD. Ten dle pátečních Hospodářských novin rezignovat nehodlá, své obvinění považuje dle listu za nesmyslné.

V časech dobrých i špatných

Pánik, který je členem vedení karlovarské buňky sociální demokracie a místopředsedou krajské hospodářské komory, platí na severozápadě Čech za vlivnou politicko-byznysovou postavu. LN v uplynulých dnech narazily mezi členy ČSSD i na názor, že má blízko k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Daniel Ježek byl obviněn v kauze týkající se zneužívání evropských dotací z...
Policie přivezla do soudní budovy v Ústí nad Labem někdejšího vlivného člena...

MF Dnes v pátek informovala, že Pánik pomáhal na sjezdu ČSSD v roce 2015 shánět mezi delegáty podporu ministrovi vnitra Milanu Chovancovi při jeho kandidatuře na statutárního místopředsedu.

Chovance tato zpráva rozlítila a dementoval ji. „Přituhuje: MAFRA (vydavatel MF Dnes a Lidových novin, pozn. red.) začíná používat praktiky dezinformačních webů. Viz dnešní článek opřený o jediný citovaný anonymní zdroj! Rozvracet socdem a pomoci politickým a ekonomickým zájmům svého majitele, jenž si MAFRU koupil i díky dotacím. Tak uvidíme, co pan majitel poručí nasadit nyní. Tipoval bych historický exkurz po ropech českých zemí. :),“ napsal statutární místopředseda s ironickou narážkou na dotace Babišova Čapího hnízda.

Babiš reagoval na Sobotku: ČSSD si spolu s ODS udělaly z ROP dojnou krávu

Pánik na dotaz, jaké vztahy udržuje se Sobotkou a Chovancem, odpověděl neurčitě. „Jsem blízký spoustě lidem v ČSSD, stejně jako stovky dalších přátel uvnitř strany. Jsem ve straně dlouho a vždy jsem byl s ČSSD v dobrých i špatných dobách. Není strana, která má lepší vize, ideje a program,“ sdělil Pánik LN. Dodal ještě, že na jeho odchodu ze strany zatím nikdo netrvá. „Ale on se určitě někdo najde,“ poznamenal.

V pondělí se situací kolem obviněných bude zabývat vedení karlovarské krajské organizace. Mezi obviněnými v kauze ROP Severozápad vedle Pánika a Navrátila skončil i sokolovský člen vedení ČSSD v karlovarském regionu Miloslav Čermák.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!