Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obyvatele Letné děsí další ražba

Česko

Lidé na Letné se po propadu tunelu ve Stromovce obávají o své domy. Nic takového se v zástavbě určitě nestane, dušují se stavbaři.

PRAHA Někdy i uprostřed noci se tiskovému mluvčímu Metrostavu Františkovi Polákovi rozezní mobil. Obyvatelé domů, pod nimiž má vést tunel Blanka, chtějí nahlásit podivný hluk. Bojí se, aby se jejich domy nepropadly stejně jako půda ve Stromovce. Polák tvrdí, že zbytečně. Pod domy na Letné prý zatím není ani průzkumná štola, razit se tam začne nejdříve na začátku příštího roku. A i poté Metrostav takovou nehodu absolutně vylučuje.

„Pod domy se bude razit v úplně jiných podmínkách. Na rozdíl od Stromovky budeme postupovat v tvrdé, velice kvalitní břidlici, které budeme mít nad tunelem dvacet metrů. Kvalitu místní břidlice vyzkoušela už Vltava, která před Letnou musela už před miliony let uhnout,“ vysvětluje mluvčí. Právě nekvalitní břidlice a naplaveniny jsou podle stavbařů hlavním důvodem propadu tunelu ve Stromovce.

Stavbaři mají připravený celý systém monitoringu domů, pod kterými nebo v jejichž blízkosti se bude tunel vnitřního automobilového okruhu Prahy razit. Stavby jsou rozdělené do tří kategorií nazvaných „přímo ovlivněné domy“, „ovlivněné domy“ a „sledované domy“.

„V současné době začínáme s takzvanou inventarizací v dotčených domech. To znamená, že zaznamenáváme současný stav. Jednak proto, aby nás později nemohl nikdo napadnout, že za některé už dávné trhliny můžeme my, a také proto, abychom případné už nyní staticky narušené domy mohli nějak zabezpečit,“ vysvětlil mluvčí. Přestože se domy v této oblasti mohou podle projektu pohnout až o pět centimetrů, nepředstavuje to podle Poláka žádné nebezpečí. „Nebude to rozhodně tak, že by dům byl o pět centimetrů níž než chodník. Pokles bývá v souvislých pásech a nemůže rozhodně znamenat zhroucení domu,“ tvrdí mluvčí. Podle něj se domy reálně „propadnou“ maximálně o dva centimetry. Zastupitelům nikdo nic neřekl „V domech budou vývěsky s přesnými informacemi, co, kdy, jak, proč,“ dušoval se mluvčí. Nyní ale obyvatelé těchto domů o opatřeních nemají tušení.

„To, že nikdo nic neví, je zásadní chyba. Ani my zastupitelé jsme nebyli oficiálně informováni o tom, jak bude měření probíhat. Pak jsme osočováni z vyvolávání paniky,“ řekl zastupitel Prahy 7 za zelené Ondřej Mirovský. Také on zaznamenal dotazy obyvatel na to, co s domy na Letné udělá postupující ražba tunelu. „Jedna paní se například obávala zvláštního hluku, údajně se později dohodla s Metrostavem na nějakém měření,“ upozornil Mirovský.

Projekt tunelu Blanka má sice přímo na Letné své informační centrum, to má ale otevřeno pouhé čtyři hodiny týdně ve středu.

Co se děje kolem tunelu Blanka?

Ulice, v nichž bude stavitel hlídat případný pohyb domů: Badeniho, Císařský ostrov, Havanská, Jana Zajíce, Korunovační, Královská obora, Milady Horákové, Na Špejcharu, Na Výšinách, Nad Královskou oborou, Sládkova a U Sparty. Přesný výčet čísel popisných konkrétních dotčených domů i jejich zařazení do kategorií „přímo ovlivněné domy“, „ovlivněné domy“ a „sledované domy“ je k dispozici na internetových stránkách www.tunelblanka.cz, v sekci Informace o projektu a podsekci Opatření při výstavbě.

Bloky domů, pod nimiž budou stavitelé razit tunel. Ve vyznačené oblasti budou domy pod dohledem stavitelů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!