Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohrůžky a strach zabraly, lidé chodí ‚z donucení‘. Očkovací místa zažívají nápor a lámou rekordy

Česko

  11:48
Zájem o očkování zejména bez registrace se zvýšil, potvrzují očkovací místa. Například v pátek se před očkovací centrem na pražském hlavním vlakovém nádraží utvořila fronta a to dokonce ještě před jeho otevřením. Na Chodově naopak v pátek naočkovali rekordních 1267 lidí. Jak někteří čekající ve frontě ovšem přiznali, na očkování nepřišli úplně dobrovolně.

Zájem o očkování proti covidu je opět v kurzu, což má souvislost s tím, že média informují o opětovném šíření epidemie koronaviru a že vláda nebude už neočkovaným proplácet testování.

Například před očkovacím centrem na pražském hlavním vlakovém nádražní, kde se v posledních dnech tvořily fronty. Že je zájem lidí vyšší potvrzuje i Fakultní nemocnice Bulovka, která místo na nádraží provozuje. Dříve zdravotníci očkovali zhruba 130 lidí denně, v posledních dnech je to asi 190 očkovaných za den. 

Před očkovacím centrem na Hlavním nádraží v Praze se v pátek začaly tvořit fronty. (22. října 2021)

Proč ten náhlý zájem? Důvody se mezi čekajícími různily. „Chci cestovat, svobodně chodit do kina. Jsem tady čtyři hodiny, je to docela náročné,“ prozradil iDNES.cz jeden z čekajících v páteční frontě.

Nemocnice v pátek informovala, že od pondělí provozní dobu rozšíří na 12 hodin denně. Začínat bude v 07:00 a končit v 19:00, o hodinu později než dosud.

Postarší paní ve frontě uvedla, že k tomu „byla dotlačena“, jiná naopak uvedla, že má sice dostatek protilátek, ale kvůli tomu, že se neuznávají, tak se musí nechat očkovat. 

„Já jsem se nechtěla nechat očkovat, ale protože celá Evropa je postavená tak, že bez očkování se nikam nedostanete, tak se musím nechat,“ uvedla další čekající. 

„Nebýt tlaku, tak bych asi vyčkával, jak se ukážou vakcíny spolehlivé a bezpečné. Teď je to nutnost,“ prozradil další muž ve frontě, učitel, kterému nedávno skončila karanténa. 

Zájem je i na jiných místech

Vyšší zájem o vakcinaci je nyní i v očkovacím centru v obchodním centru Chodov, kde očkují zdravotníci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Podle mluvčí IKEM Markéty Šenkýřové nyní očkují zhruba 700 lidí denně.  Na začátku měsíce to přitom bylo 400 lidí za den.

„Ve čtvrtek to bylo dokonce 974 lidí, z čehož 41 procent lidí přišlo na první dávku vakcíny, 17 procent na druhou a 42 procent lidí na třetí dávku očkování,“ řekla ČTK Šenkýřová. Fronty se podle ní tvoří nárazově a lidé čekají na místě na vakcínu maximálně 30 minut.

Že je zájem lidí o očkování vyšší potvrdili i zástupci Chytré karantény. Na Twitteru uvedli, že počet očkování v pátek na Chodově byl rekordní.  „Rekord. Dnes naočkovali na Chodově 1267 lidí. To je nejvíc od začátku, kdy v Česku vznikla očkovací místa bez registrace.“

Vzhledem ke zvýšení zájmu o očkování v obchodním centru posílil IKEM od začátku týdne počet personálu. V tuto chvíli v očkovacím centru na Chodově působí jeden lékař, dvě nebo tři zdravotní sestry, jeden nebo dva farmaceuti, šest lidí, kteří mají na starost administrativu, a tři pracovníci, kteří organizují pohyb v očkovacím centru.

Nejde přitom jen o Prahu. Zájem o očkování je i jinde. Například Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa na svém Facebooku uvedla, že kvůli zájmu lidí mění organizaci očkování.

„Vážení spoluobčané, tímto vám oznamujeme, že z důvodu nemístného a místy až hysterického chování zájemců o očkování, pravděpodobně způsobeného rozhodnutím Vlády ČR o hrazení testů na covid-19 z vlastních zdrojů neočkovaných, jsme se rozhodli upravit organizaci očkování, a to následovně: od pondělí 25. 10. 2021 včetně preferujeme již téměř výhradně zájemce z řad registrovaných a přihlášených osob,“ stojí v jejich příspěvku. Neregistrovaní zájemci mají možnost se nechat naočkovat v pondělí a ve čtvrtek mezi 18. a 19. hodinou.

Jak naznačila nemocnice, vliv na náhlý zájem o očkování může mít i nedávné rozhodnutí české vlády. Ta ve středu schválila, že od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, plně očkovaným a lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. 

PŘEHLEDNĚ: Konec proplácení testů na covid, budou přísnější kontroly

Zároveň se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U PCR testů ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Jedním z dalších protikoronavirových opatřeních je i to, že personál restaurací bude muset od listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

Od pondělí mohou zájemci dostávat třetí posilující dávku očkování po šesti měsících od poslední dávky. Předtím byl minimální odstup osm měsíců. Do konce října bude mít v zemi nárok na toto očkování přes milion lidí, na konci roku 3,2 milionu.

Za pátek bylo v Česku očkováno proti covidu-19 přes 29 800 lidí, zhruba dvakrát více než před týdnem. Je to nejvíc očkovaných za den od 27. srpna.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...