Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Od bílého prášku raději dál

Česko

Sedmdesát let dnes slaví Ray Manzarek, zakládající člen a klávesista legendárních psychedeliků The Doors.

Občas lze zaslechnout slovní spojení „manzarekovské klávesy“: zvuk takového nástroje připomíná styl hraní klávesisty The Doors na přelomu 60. a 70. let. Americký hudebník, zpěvák, textař, producent, filmař, člen kapely The Doors v letech 1965– 1973 a od roku 2001 také jejich pokračující formace Riders on the Storm Ray Manzarek oslaví dnes své sedmdesáté narozeniny.

Doors 21. století Raymond Daniel Manczarek Jr. se narodil 12. února 1939 v Chicagu ve státě Illinois.

Už od dětství chodil na hodiny klavíru a zájem ho přivedl na konzervatoř.

Jeho oblíbenými kratochvílemi byly návštěvy bluesových klubů v Chicago South Side.

Započaté studium ekonomiky na DePaul University nedokončil. Odcestoval na západ do Los Angeles, kde dva týdny navštěvoval přednášky práva.

Po přerušení školy v roce 1961 nastoupil vojenskou službu, kde hrál na piano ve vojenské kapele na Okinawě. Rok před řádným odchodem ho propustili na základě rozhodnutí psychiatra do civilu. Vrátil se do Los Angeles, kde začal studovat film. Na Fakultě kinematografie University of California poznal Manzarek coby člen kapely Rick & the Ravens svého spolužáka Jima Morrisona a po dokončení školy založili ještě s Robbym Kriegerem a Johnem Densmorem kapelu a pojmenovali ji podle knížky Aldouse Huxleyho The Doors of Perception.

Začátky byly přetěžké. „Na koncerty zásadně nikdo nechodil, občas pár námořníků nebo nějaký ožrala. Bylo to depresivní, ale na druhou stranu jsme se v té době hodně naučili,“ vzpomíná Manzarek. První smlouva měla být s Columbia Records, když se ale dlouhé měsíce nic nedělo, „znovuobjevil“ je v roce 1966 Jac Holzman, agent labelu Elektra. Ve smlouvě vypustil Manczarek ze svého příjmení písmeno „c“.

Na Elektře vyšel v lednu 1967 jejich multiplatinový eponymní debut a hned v září druhá veleúspěšná deska Strange Days. Úspěchy pokračovaly až do roku 1971, kdy vyšel další hit L. A. Woman. Dva měsíce poté zemřel na zástavu srdce Jim Morrison a po dalších dvou letech se The Doors rozpadli.

Manzarek se ve stejnou dobu vydal na sólovou dráhu; šestou desku Ballads Before the Rain vydal s Royem Rogersem vloni. Od roku 2002 funguje také uskupení Riders of the Storm (původně The Doors of the 21st Century), což je lehce kontroverzní Manzarekův a Kriegerův reunion slavné kapely.

Manzarek byl ovlivněn Johnem Coltranem, Theloniem Monkem, Herbiem Hancockem a také Johnannem Sebastianem Bachem. Docela nedávno také prohlásil, že jeho silným vzorem je francouzský skladatel Erik Satie (1866–1925). Ve stejném rozhovoru ještě přihodil několik mouder, jež se ve svém životě naučil: „Otvírat dveře podvědomí je v pořádku... Jen od bílého prášku se držte dál.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!