Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od hříšníka Bena až po světový rekord

Česko

PRAHA Atlet století. Devět olympijských triumfů, celkem dvacet medailí z olympiád a mistrovství světa, deset světových rekordů. Elegantní sprinter a skokan do dálky Carl Lewis nashromáždil během svého života řadu triumfů. LN vybraly několik významných okamžiků jeho kariéry.

1. Zlaté Los Angeles Lewisovi bylo 23 let, když se stal neoddiskutovatelným atletickým králem. Na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1984 získal čtyři zlaté medaile (100 m, 200 m, 4x100 m, skok do dálky).

2. Skandální finále Dva velcí rivalové se utkali v olympijském finále v Soulu v roce 1988. Ve světovém rekordu vyhrál Kanaďan Ben Johnson, druhý doběhl Lewis. O pár dní později vyšlo najevo, že Johnson dopoval. Lewisovi tak dodatečně připadlo zlato.

3. Šampionát snů Japonské Tokio, mistrovství světa, rok 1991. Lewis nejprve vyhrál stovku ve světovém rekordu, poté se s Mikem Powellem přetahoval v nejlepším finále všech dob o zlato i překonání světového maxima Boba Beamona ve skoku dalekém. Lewis prohrál o pár centimetrů, přestože jeho šest pokusů je nejlepší sérií všech dob.

4. Čtyři skokanská zlata Na olympiádě v Atlantě v roce 1996 se loučil s velkou atletikou. Stylově. Zlatou medailí ve skoku dalekém. Jako teprve druhý atlet v historii vyhrál jednu disciplínu na OH čtyřikrát.

5. Dopingový stín Vroce 2003 se objevily dokumenty, podle nichž měl Lewis v roce 1988 tři pozitivní testy mimo jiné na efedrin a stimulanty. Lewis se bránil tím, že o látkách, které mu dávali lékaři, nevěděl a že stejné látky užívali všichni.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat