Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Od ledna zemřelo při nehodách 407 lidí, o 20 víc než loni za prvních deset měsíců

ilustrační snímek foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Během října na českých silnicích zemřelo 48 lidí, stejně jako loni v tomto měsíci. Od ledna si dopravní nehody vyžádaly 407 životů, což je o 20 víc než za prvních deset měsíců v minulém roce. Počet dopravních nehod i těžce zraněných lidí meziročně klesl. Vyplývá to z údajů, které ve středu sdělil Jan Straka z ředitelství dopravní policie.
  9:44

Nejtragičtějšími dny uplynulého měsíce byly středa 11. října a čtvrtek 26. října, kdy na silnicích zahynuli shodně čtyři lidé. U Třebíze na Kladensku 26. října nepřežily dvě ženy z osobního auta srážku s nákladním vozem. Tragická byla tento den i nehoda dodávky a osobního auta na dálnici D5 u Berouna. Zemřel při ní řidič osobního vozu, kterého náraz dodávky vymrštil z auta a přejel ho nákladní vůz.

Poslední říjnový den připsal do statistik další dvě oběti. Při srážce nákladního a osobního auta u Bernartic na Písecku zemřel v úterý večer muž. Ve Znojmě zahynula 31. října žena při nehodě traktoru s přívěsem, na němž jela jako spolucestující.

Policisté evidovali v říjnu 8 346 dopravních nehod, o zhruba 500 méně než loňský říjen. Mezi 48 usmrcenými je 19 řidičů osobních automobilů, sedm chodců, čtyři cyklisti, sedm motorkářů a dva řidiči nákladních aut, dalšími oběťmi jsou spolujezdci. Dalších 119 lidí utrpělo v říjnu těžká zranění a přes 2000 zranění lehká, meziročně méně. Alkohol zjistili policisté v 350 případech. Škoda při nehodách přesáhla 687 milionů korun.

Od začátku ledna do konce října se na silnicích stalo přes 77 000 kolizí, což je o zhruba 5 200 méně než v prvních deseti měsících loňského roku. Zatímco zemřelých je letos o 20 víc než loni, těžce zraněných je zatím o 90 méně a lidí s lehkými zraněními o 8 000 víc než za stejné období roku 2022. Od ledna do října vznikla při haváriích škoda za 6,4 miliardy korun, což meziročně představuje nárůst o 328 milionů korun.

Statistiky za letošní říjen se ještě mohou změnit. Vyšetřování může například ukázat, že skutečnou příčinou úmrtí nebyla dopravní nehoda, ale zdravotní potíže řidiče. Dodatečně se naopak do počtu obětí připočítávají zranění při havárii, kteří zemřeli do 24 hodin po nehodě.

Nehodu u Třebíze na Kladensku nepřežily dvě ženy:

Autoři: ,

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...