Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odborářům dochází trpělivost

Česko

K demonstraci proti krácení platů se přidávají další odborové svazy. Další nevoli vzbudily výroky premiéra

PRAHA Proti snižování mezd a propouštění budou 21. září demonstrovat nejen hasiči, policisté a civilní zaměstnanci armády. Nově se k nim přidal také vlivný Odborový svaz státních orgánů a organizací. Ten kritizuje plánované rozpočtové úspory, hlavně desetiprocentní redukci platů a propouštění.

„Odborový svaz státních orgánů a organizací považuje situaci za velmi vážnou. Vyzývá proto všechny zaměstnance, které odborový svaz zastupuje, k co největší účasti na demonstraci,“ uvedla pro Lidové noviny předsedkyně svazu Alena Vondrová.

Rozpočtovými škrty budou nejvíce postiženi právě zaměstnanci v resortu ministerstva vnitra, kterým hrozí také omezení výhod stanovených v zákoně o služebním poměru. „Obáváme se, že v souvislosti s navrhovanými finančními restrikcemi v resortu ministerstva vnitra dojde ke snížení bezpečnosti, ochrany majetku, života a zdraví občanů, a to zásadním způsobem,“ dodala Vondrová.

Nečas přilil olej do ohně Trpělivější je zatím Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, který vyčkává na výsledek dalších jednání s vedením ministerstev práce a zdravotnictví. Až poté se rozhodne, zda se k demonstraci připojí. „Doufáme, že vláda ustoupí od plánovaných desetiprocentních škrtů v mzdových nákladech i od snižování tarifních mezd o 10 až 40 procent,“ uvedla místopředsedkyně zdravotnických odborů Ivana Břeňková. Důvod k nespokojenosti měli do minulého týdne hlavně zaměstnanci ve státním sektoru a zdravotnictví. Jenže vyjádření předsedy vlády Petra Nečase pro Hospodářské noviny doslova zvedla ze židle předáky i všech ostatních odborových svazů.

Premiérova slova o možnosti propouštění zaměstnanců bez udání důvodu a uvolnění podmínek pro pracovní smlouvy na dobu určitou a dohody o provedení práce nyní vyvolávají na straně odborů myšlenky na protesty v podobě stávek a demonstrací.

Nespokojenost vyvolaly již původní záměry ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, i když neobsahovaly například propouštění bez udání důvodu. Nečas pozlobil odborové bossy i výrokem, že když dojde na střet o zákoník práce, tak to musí stát za to.

„Se vší odpovědností říkáme, že odbory si konflikty nepřejí. Zároveň však se vší odpovědností říkáme, že za okolností, kdy nejvyšší představitel státu poctivým lidem vyhrožuje už i konfliktem, to tak nechat nemůžeme. Už není kam ustupovat,“ zareagoval na Nečasovo prohlášení předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Odborové svazy zatím vyčkávají na definitivní podobu vládního návrhu. „Problémem jsou nekonzistentní informace. Jeden den představí ministr práce jeden návrh a druhý den oznámí premiér něco úplně jiného,“ stěžuje si místopředseda odborového svazu Kovo Jaroslav Souček.

Dodává, že vláda zneužívá síly, kterou jí dává počet 118 poslanců v parlamentu. Své návrhy se prý snaží prosadit silou bez konzultací s odboráři i zaměstnavateli. „Zákoník práce se nesmí schvalovat na jedno volební období, ale na dvacet let,“ dodává Souček.

Odboráři navíc připomínají analýzu Evropské komise, podle které již dnes Česko náleží mezi země s vyšší flexibilitou pracovního práva a nižší ochranou zaměstnanců.

***

CO VADÍ ODBORŮM * o desetinu méně na platy ve státní sféře v roce 2011 * posilování pohyblivé složky mzdy na úkor fixních platů * propouštění policistů, hasičů a pracovníků Vězeňské služby * propouštění bez uvedení důvodu * volnější podmínky pro pracovní smlouvy na dobu určitou

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!