Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Odcházející Jančík prodloužil smlouvu s PRE, kde sedí v představenstvu

Česko

  18:55
PRAHA - Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) den před svým odchodem prodloužil smlouvu s Pražskou energetikou (PRE). Smlouva pro radnici je nevýhodná, navíc je prý pro příští vedení městské části zřejmě nevypověditelná. Jančík je členem představenstva PRE, společnost pro radnici od roku 2005 zajišťuje počítače a spravuje informační technologie.

Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Píše o tom internetový deník Parlamentní listy. Jančík rezignoval na funkci starosty ke konci července, na posledním jednání rady ale ještě podle deníku společnosti PRE zajistil, že bude pro radnici pracovat dalších pět, případně až deset let. Pro schválení smlouvy zvedl podle deníku ruku i sám Jančík, a to i přesto, že byl ve střetu zájmů. Bez jeho hlasu by totiž návrh nebyl schválen. "Já jsem podle zákona střet zájmů ohlásil, že zde můžu být v konfliktu, nicméně zákon mi nezakazuje hlasovat, a proto jsem se hlasování zúčastnil," uvedl Jančík.

Čtěte více

Radnice by měla PRE za pět let zaplatit 177 milionů korun. PRE podle smlouvy z vlastních zdrojů zajistí pouze 30 procent služeb, zbytek může zajistit prostřednictvím subdodavatelů, což podle deníku může konečnou cenu prodražit. "Podívejte, firma PRE je gestorem zakázky. To, jak ji plní, mě nezajímá. To, že si musí najít ze 70 procent subdodavatele, je její starost. Pro úřad a občany Prahy 5 je podstatné, že zakázku plní," cituje deník bývalé starostu Jančíka.

"Nebyl to jen můj nápad, ale přišel s tím pan tajemník, že by bylo dobré smlouvu prodloužit. S PRE byla výborná spolupráce a chod úřadu v oblasti IT technologií byl nepochybně lepší, než když jsme měli trvalé IT oddělení úřadu městské části Praha 5," hájil se Jančík.

Někteří členové rady s prodloužením smlouvy nesouhlasili, proti podle deníku hlasovala místostarostové Lucie Vávrová (ODS) a Michal Šesták (ČSSD). Naopak radní Jitka Matoušková, která nyní do zastupitelstva kandiduje za stranu Nezávislí občané Prahy, návrh podpořila. "Já oblasti počítačů moc nerozumím, ale oni nabízeli další benefity a kolegové z komise informatiky mě přemluvili, že je výhodné prodloužit smlouvu, že se to takto dělá všude," uvedla Matoušková.

Autoři: ,