Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ode dneška platí suchý zákon

Česko

  10:48
PRAHA - Bezdomovci scházející se v parčíku za autobusovým nádražím Na Knížecí mají nový trik, jak „přelstít“ strážníky při kontrolách nové protialkoholní vyhlášky. Ta vstupuje v platnost právě dnes. Bezdomovci však už několik dní před tím začali pít levné krabicové víno zabalené v igelitových taškách.

Pití v pražských parcích. Pražané se rádi občerstvují v letních měsících koupeným pivem v pražských parcích. foto: František Vlček Lidové noviny

Přitom právě především chování opilých bezdomovců bylo údajně hlavním důvodem, proč byla nová vyhláška na konci června přijata.

Náměstek primátora Rudolf Blažek to nepřímo připustil na posledním předprázdninovém zasedání zastupitelstva. „Je nesmysl, že budou postiženi slušní lidé. Pokud nebudou řvát, smrdět, znečišťovat okolí, není důvod je striktně pokutovat,“ řekl tehdy Blažek. Předpis platící jen pro někoho vyvolal sice řadu nesouhlasných diskusních příspěvků, sporná vyhláška ale nakonec byla přijata.

Zákaz platí na 370 místech
Pití alkoholu je tedy ode dneška zakázáno před obchodními centry, v okruhu sto metrů od stanic metra, škol a zdravotnických zařízení, na dětských hřištích i refýžích. Ale i na dalších místech, například na Petříně, Kampě, Václavském náměstí či prostoru za staroměstským orlojem. Celkem je těchto míst více než 370. Všechny jsou vyjmenovány v příloze vyhlášky.

Za její nedodržení hrozí tisícikorunová pokuta, ve správním řízení ji mohou úředníci magistrátu zvýšit až na 30 tisíc korun. Kromě toho se od 11. července nebude v některých vybraných stáncích s občerstvením v Praze 1 a 2 prodávat tvrdý alkohol.

Na vánočních trzích se bude smět pít
Odborníci na závislosti si nejsou jisti, že vyhláška bude mít očekávaný efekt. „Alkoholiky to možná pomůže vytlačit ven z centra. Je to ušlechtilá myšlenka, ale je otázka, co s tím udělá česká mentalita,“ řekl LN Ivan Douda ze společnosti Drop In. Jako prevence proti popíjení mladistvých se asi neosvědčí.

„Příležitostí okoukat pití alkoholu mají děti i jinde dost. Mnohem účinnější by byla důsledná kontrola zákazu prodeje alkoholu dětem pod osmnáct let,“ prohlásil před časem vedoucí Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK Michal Miovský.

Paradoxem jsou výjimky, s nimiž vyhláška počítá. Zatímco za staroměstským orlojem se pít nesmí, na předzahrádce před ním se turisté mohou opíjet do němoty. Pít se bude moci i na vánočních trzích na Staroměstském a Václavském náměstí, při posvíceních, vinobraních a všech akcích, jimž magistrát nebo pražské radnice udělí svou záštitu. Podobná vyhláška platí i v Ústí nad Labem či Lounech.

Autoři: