Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Odhalení matky mě netěší

Česko

  11:00
Babyboxy jsou založeny na naprosté anonymitě. Jejich zakladatele Ludvíka Hesse proto trápí, že se matka dítěte z ostravského babyboxu stala mediální hvězdou.

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess. foto: ČTK

LN Co říkáte na to, že policie vůbec poprvé začala pátrat po původu dítěte z babyboxu?  
Je mi to nepříjemné, ale jinak to nešlo. Projekt babyboxů je založený na anonymitě, proto mě to netěší. Policii ale nic jiného nezbývalo. Spojily se tam dvě věci. Jednak ta matka žila s celostátně hledaným zločincem. Druhá věc bylo zjištění, že má ta holčička zlomenou ruku.

Chce ji zpět. Pár týdnů trvalo osmnáctileté Anetě Tokarčikové těžké rozhodování. Nejprve odložila svoji Barboru do babyboxu, nyní ji chce zpět.

LN Odpůrci babyboxům vyčítají, že podporují zkratové řešení situace. I kdyby si ženy poté vše rozmyslely, už dítě nezískají. Je to tak?

Když si to maminka rozmyslí do doby, dokud není dítě pravomocně umístěné do jiné rodiny, může se o dítě přihlásit. Pravomocné rozhodnutí trvá soudu tak tři měsíce. Ostravský případ je prvním, kdy se to opravdu stalo. Myslím si, že ženy, které odkládaly své děti do babyboxů, řešily především svou špatnou finanční situaci. Podobně jako tato maminka v Ostravě, která nemá ani korunu.

Aneta Tokarčíková z Havířova.

LN Jaké jsou největší trhliny současného systému pomoci matkám v nouzi?

Největší problém mají ženy, které tu žijí ilegálně. Pro takové je anonymní porod prakticky nemyslitelný. Ten je ale těžký i pro vdané. Vdaná matka musí mít k odevzdání dítěte souhlas otce. Například ukrajinská dělnice, která je tu na práci a doma zatím nechá manžela se dvěma dětmi. Ona se prostě nemůže vrátit s dítětem, které ten muž nemohl počít. Celá řada žen má navíc zábrany vůči institucím, jako jsou porodnice. Hraje tam roli stud a určité obavy z těchto míst.

LN Kolik babyboxů chcete v Česku ještě vybudovat?

Chci, aby jich bylo asi padesát. Aby byly v každém okrese.


Děti do krabice? Ne

Anna Neduchalová

Podle ředitelky Kojeneckého ústavu v Kyjově Anny Neduchalové nemohou vytápěné boxy zabránit tomu, aby rodičky své děti zahazovaly.

LN V ostravském babyboxu skončilo možná týrané dítě. Nemůže to být problém i do budoucna?

 Může. Odpůrci babyboxů upozorňují na to, že tam lidé mohou dát dítě postižené, mrtvé. Stejně tak i dítě, které bude týrané. Ženy jednají pod určitým tlakem. Kdyby se jim pomohlo, nemusely by to vůbec udělat. Nabídne se jim jediná možnost. Když se chcete zbavit dítěte, tak ho strčte do skřínky.

LN Babyboxy ale mohou zachránit životy. Je snad lepší, když nechá žena dítě ve vytápěné skříňce, než na ulici?

Příznivci babyboxů říkají, že jsou tato zařízení k tomu, aby děti nekončily v popelnicích. Realita je ale taková, že žena, která chce své dítě zahodit, tak ho prostě zahodí. Nikde, kde je systém babyboxů, se nesnížil počet usmrcených dětí. Zoufalé ženy udělají, co je pro ně nejsnazší.

LN Co dalšího vyčítáte babyboxům?

Nemají žádnou oporu v zákoně. Myslím si, že současný systém pomoci těm matkám jim skýtá celou řadu možností, jak dítě někde zanechat. Mohou ho ponechat v porodnici, mohou ho zanést do zdravotnického zařízení a ne ho strčit do nějaké krabice jako babybox. Co mám zkušenosti, z maminek, které odevzdají své dítě a mají na rozmyšlenou šest neděl, si to padesát procent rozmyslí a dítě si vezme.

LN Netrápí vás, že matky z babyboxů jsou nedohledatelné?

Úmluva o právech dítěte každému dítěti umožňuje znát svoji minulost. Anonymní zařízení, jako je babybox, mu tuto možnost bere. Je také hrozné, že žena, která ho dá do babyboxu, není stíhaná a žena, která ho odloží na schodech zdravotnického střediska, ano.

Autor: