Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odpověď stávkujícím

Česko

Ten, kdo vládne, si nemůže dovolit odborářskou logiku

Devíti stům osmdesáti pěti tisícům pracovníků, kteří včera - alespoň podle odborových bossů - protestovali proti reformám, se dnes dostalo pádné odpovědi. Poslanecká sněmovna schválila první etapu důchodové reformy. Ti z nás, narození v roce 1965 a později, kteří neporodili dvě a více dětí, budou muset odpracovat 35 let, aby měli nárok na důchod v 65 letech.

O zbytečnosti tohoto opatření pochyboval skoro milion našich spoluobčanů, kteří v úterý stávkovali. Další miliony ovšem pracovaly a tvrdit o nich, že se stávkou tiše souhlasili, je přinejmenším demagogické, když ne přímo lživé. Pochyby odborářů se však opozici zhmotnit nepodařilo a celkem rezignovaně nechala zákon sněmovnou projít. I tak lze téměř s určitostí předpovídat, že příští vláda tyhle parametrické změny rozhodně revidovat nebude. Ten, kdo vládne, totiž musí hlídat kasu a nemůže si dovolit odborářkou logiku.

Třeba takovou, kterou včera předvedl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, když si pochvaloval, že pár tisíc stávkujících dokáže zablokovat celou Francii či Španělsko. To se zatím v Česku nikomu nepovedlo a pak je otázka, jak by se například na strojvůdce dívala většinová populace, kdyby si vymáhali jakási nadpráva. Kvůli pár tisícům generální stávka nebude a nezbytná vládní opatření lidé zpravidla „překousnou“.

Čtěte Téma na str. 3

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!