Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Odpovědnosti se nebojím

Česko

Cyklista Roman Kreuziger připouští, že se při své premiérové Tour de France může stát lídrem týmu

BREST/PRAHA Se zkušenostmi z loňské španělské Vuelty, která byla jeho prvním třítýdenním závodem, ale jako vítěz nedávných etap Kolem Švýcarska, považovaných za generálku na Tour de France, se Roman Kreuziger (22) postaví v sobotu na start slavné „Staré dámy“. Ve středu před půlnocí se svou italskou stájí Liquigas dorazil do Brestu, místa startu, včera absolvoval čtyřhodinový trénink i dopingovou kontrolu. „A večer jsme byli na slavnostní prezentaci, projeli jsme na kole asi kilometrový úsek, byla to představovačka pro lidi. Jsem v klidu, atmosféra na mě asi teprve dýchne,“ pravil Kreuziger.

* Už víte něco o vaší roli při Tour?

Poradu jsme ještě neměli, ale je jasné, že na mě a Nibaliho, protože jsme mladí, nebude vyvíjen žádný tlak. Nejzkušenější je Španěl Beltran, jeho zkušenosti by mně a Nibalimu mohly pomoci v horách. Jedu sice na zkušenou, ale rozhodně chci dojet až do Paříže. Ale teprve po úvodních deseti dnech poznám, jak na tom jsem a jestli má cenu bojovat o celkové umístění, nebo jestli by nebylo lepší pokusit se třeba vyhrát etapu.

* Může se stát, že by po vás vedení stáje chtělo, abyste se stal lídrem týmu?

Pokud budu po těch deseti etapách v popředí pořadí a budu se cítit dobře, bránit se nebudu. S tou rolí bych určitě problém neměl, odpovědnosti se nebojím.

* Pomýšlíte možná na zisk bílého dresu pro nejlepšího závodníka do pětadvaceti let?

To bych nerad vyhlašoval, protože pojede zkušenější Andy Schleck nebo mladí Francouzi. Ti jsou o rok o dva starší, tedy taky zkušenější.

* Máte před vaší premiérovou Tour z něčeho strach?

Myslíte třeba kopce? Říká se, že na Giru jsou kopce kratší, na Vueltě střední a na Tour nejdelší. To by mi mohlo vyhovovat. Ale až to poznám, budu moci říci víc. Strach nemám z ničeho, spíš respekt. Pojedu proti nejlepším silničářským profesionálům světa.

* Vaší silnou stránkou jsou prology a časovky, což jste potvrdil i ve Švýcarsku. Mohl byste v tom uspět i nyní?

První časovka měří třicet kilometrů, tu zkusím naplno. Když ale bude v pohodě Švýcar Cancellara, časovkářský specialista, tak je schopný nadělit mi na té trase tři minuty. Nebo někdo podobně zaměřený. Proti takovým jezdcům není skoro žádná šance.

Čechoslováci na Tour Nejslavnější etapový závod jeli poprvé Slovák Milan Jurčo a Čech Květoslav Palov (1987), jenž kvůli tomuto svému snu emigroval. Jurčo nedokončil, za rok už ano. V letech 1993 až 2002 jel Tour osmkrát spurtér Ján Svorada, již s českým pasem, pětkrát nedokončil, ale vyhrál tři etapy. Pavel Padrnos startoval osmkrát a v letech 2002-2005 podporoval vítěze Armstronga. Naposledy jel předloni. Tour dokončili i Tomáš Konečný (2002 - 65.), René Andrle (2003 - 83.) a Jan Hruška (2004 - 117.).

Autor: