Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odpůrci Benešové a Babiše znovu zaplnili Staroměstské náměstí. Podle organizátorů jich přišlo přes 20 tisíc

Česko

  17:00aktualizováno  20:52
Praha - Po týdnu opět tisíce lidí v centru Prahy protestovaly proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Zaplnili většinu Staroměstského náměstí, podle organizátorů ze spolku Milion chvilek jich přišlo přes 20 000, tedy víc než před týdnem. Spolek požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Před lidmi vystoupili i politici.

Demonstranti za nezávislost české justice se v Praze znovu sejdou na Staroměstském náměstí, které před týdnem zaplnili zhruba ze tří čtvrtin. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pískot a deštníky s trikolorou. Tisíce lidí demonstrovaly proti Babišovi a Benešové, s nimi i expremiér Sobotka

Spolek také žádá záruky, že nenastanou změny na vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství až do doby, než se Babiš očistí před soudem v kauze Čapího hnízda.

Pokud nebudou požadavky naplněny, chce uskupení za týden uspořádat na Staroměstském náměstí další protest. Za dva týdny plánuje demonstraci přenést na Václavské náměstí.

Lidé na Staroměstském náměstí zvoní klíči, pískají na píšťalky a chvílemi skandují „Nejsme slepí“ nebo „Je to pravda, je to tak, vládne nám tu estébák“. Na transparentech mají nápisy „Babiš sobě, národ v hrobě“, „A dost!“, „Babiš patří za mříž“ nebo „Bureši! Spravedlnost nezlomíš!“ s odkazem na krycí jméno, které měl Babiš podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) jako agent Státní bezpečnosti (StB).

Řada transparentů a letáků vyzývá premiéra k demisi. Stejně jako minulý týden se objevil nápis „Benešová Marie, mé zločiny zakryje.“ Jeden z transparentů vyzývá k účasti v evropských volbách s cílem porazit v nich hnutí ANO. 

Mezi účastníky protestů byli studenti, rodiny s dětmi i senioři. Po týdnu opět přišel i bývalý premiér z ČSSD Bohuslav Sobotka, který měl ve vládě s Babišem ostré spory. Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář účast odhadl o polovinu vyšší než minulé pondělí, kdy se podle jeho odhadu zúčastnilo 15 000 lidí. Před týdnem pršelo, v pondělí lidé nezmokli.

Lidé opět přišli vyjádřit nesouhlas se jmenováním nové ministryně spravedlnosti.
Řada transparentů a letáků vyzývá premiéra k demisi.

Mluvčí protikorupčního uskupení Rekonstrukce státu Tereza Krištofová protestujícím představila sedm pojistek pro nezávislejší justici, které by politici měli zahrnout do zákonů. Jsou mezi nimi transparentní výběrová řízení na místa žalobců a soudců nebo odstranění možnosti, aby vláda mohla odvolat Nejvyššího státního zástupce. Ze zákonů by podle uskupení měla zmizet místa, která ministryni spravedlnosti umožňují vyvíjet nátlak na justici.

Z politiků vedle zástupců parlamentní opozice před lidmi promluvil i poslanec vládní ČSSD a bývalý náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, na kterého lidé pískali. Někteří politici se přihlásili k sedmi pojistkám Rekonstrukce státu nebo vyzývali k účasti v evropských volbách, aby je nevyhrálo hnutí ANO.

Demonstrace v Brně

Tisíce lidí v pondělí na Dominikánském náměstí v Brně před Novou radnicí stejně jako minulé pondělí demonstrovaly proti dosazení Marie Benešové (ANO) do funkce ministryně spravedlnosti. Podle odhadů ČTK přišly 3000 až 4000 lidí. Mezi požadavky demonstrantů a organizátorů patří demise Benešové a záruky, že premiér Andrej Babiš nebude ovlivňovat justici. Benešová se stala ministryní krátce poté, co policie navrhla obžalovat premiéra v kauze Čapí hnízdo.

Organizátoři, kterými jsou v Brně lidé ze spolku Společně Brno, jsou odhodláni každé pondělí demonstrovat, dokud nebudou jejich požadavky vyslyšeny.

Přibližně 300 lidí se sešlo na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě. Organizátoři chtěli přenášet přímý přenos dění z pražské demonstrace na velkoplošné obrazovce, nestihli ale vyřídit zábor pozemku, takže jim úřady instalaci obrazovky nepovolily. Pořadatelé proto umístili na morový sloup uprostřed náměstí obyčejnou televizi, na níž byly záběry zřetelně vidět. 

Organizátoři, kterými jsou v Brně lidé ze spolku Společně Brno, jsou odhodláni každé pondělí demonstrovat, dokud nebudou jejich požadavky vyslyšeny. Příští demonstrace se mají uskutečnit příští pondělí 13. května. „Pokud každý opět vezme tři kamarády či známé, kterým není současná situace lhostejná, bude nás opět víc a to je důležité,“ řekli k davům organizátoři.

V Brně v pondělí nevystupovali samostatní řečníci, ale na velkoplošné obrazovce byly přenášeny projevy z pražské demonstrace. Mezi demonstranty byli tak jako minule lidé různého věku i sociálních vrstev, mezi demonstrujícími byl například senátor a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN).

Odpůrci Benešové tvrdí, že tato advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně už dva roky otevřeně straní Babišovi ohledně jeho trestního stíhání. Její jmenování ministryní krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v premiérově kauze označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“. Babiše policie obvinila z podvodu při získání dotace 50 milionů korun na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Premiér kauzu označuje za účelovou.

Ministryně spravedlnosti Benešová nahradila Kněžínka v čele legislativní rady

Benešová, která radí v oblasti justice prezidentu Miloši Zemanovi, uvedla po první vlně demonstrací, že si tlaky nepřipouští a že s nimi u ní demonstranti nepochodí. Babiš při jejím uvedení do úřadu zdůraznil, že justice ohrožena není - podle něj jsou to „vymyšlené věci“.

Babišův kabinet v pondělí Benešovou jmenoval šéfkou legislativní rady vlády. Jejího předchůdce ve funkci ministra Jana Kněžínka (za ANO) vrátila vláda na jeho původní pozici místopředsedy rady.

Minulé pondělí se v deštivém počasí protestu proti Benešové a Babišovi na Staroměstském náměstí zúčastnilo podle spolku Milion chvilek 15 000 lidí, náměstí zaplnili zhruba ze tří čtvrtin. V Brně se sešlo podle odhadu zpravodaje ČTK nejméně 3500 lidí, stovky se shromáždily v dalších městech.

Spolek Milion chvilek vznikl předloni po sněmovních volbách. Babiše vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 337 000 lidí.

Před protesty proti Benešové spolek naposledy uspořádal demonstraci u příležitosti výročí upálení Jana Palacha. Loni se jeho příznivci ve větším počtu sešli třeba na Staroměstském náměstí, aby podpořili pokus opozice o vyslovení nedůvěry vládě. Kabinet tehdy hlasování přežil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!