Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Odpůrci radaru pochodovali na vládu

Česko

  19:51
PRAHA - Stovky odpůrců vybudování americké radarové základny v Česku se sešly na Václavském náměstí v centru Prahy. Podle organizátorů z iniciativy Ne základnám jich tam přišlo asi 1500. Po hodině se vydali na pochod k sídlu vlády, kam jich dorazilo podle odhadu policie zhruba 1000. Před úřadem vlády dávali hlasitě najevo nesouhlas s plánovaným umístěním radaru ve vojenském prostoru Brdy.

Iniciativa Ne základnám pořádá demonstraci proti zvažované výstavbě amerického protiraketového radaru v ČR. foto: Lidové noviny

"Cílem dnešního protestu je poukázat na skutečnost, že většina obyvatel republiky, jak dokazují průzkumy veřejného mínění, si nepřeje pobyt vojáků na našem území," řekl mluvčí iniciativy Jan Tamáš. Nejde podle něj jen o problém radaru, ale o problém demokracie v zemi. "Pokud většina obyvatel si něco nepřeje a vláda toto prosazuje, tak se mi zdá, že nejsme daleko od doby před listopadem 1989," dodal Tamáš.

'Ne americké zradarové kolonizaci'
Podle průzkumů veřejného mínění radar dlouhodobě odmítá většina veřejnosti. Například podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který pro vládní ODS vypracovala agentura SC&C, s ním nesouhlasí 57 procent obyvatel. Lidé protestují proti výstavbě amerického radaru na našem území.

Pochod z Václavského náměstí před sídlo kabinetu se obešel bez větších problémů, místy však účastníci protestu zablokovali dopravu.  Při pochodu městem vykřikovali účastníci protestu různá hesla, například "Tady radar nechceme!" a "Topolánek ven!". Někteří nesli státní a jiné vlajky a transparenty, mimo jiné s nápisy "Ne americké zradarové kolonizaci" či "Řekněte ne radaru. 1938 Hitler, 1968 Brežněv, 2008 Bush".

Ještě před začátkem pochodu vyzvali na Václavském náměstí zástupci iniciativy Ne základnám k podpoře aktivistů hnutí Greenpeace, kteří už týden pobývají v Brdech na místě, kde by základna měla stát. Iniciativa také vyzvala demonstranty k výpravě do Míšova, kterou plánuje na čtvrtek, aby aktivisty podpořila na místě. "Čeká nás několik posledních týdnů boje," prohlásil Jan Tamáš. Další výzva pak směřovala k tomu, aby lidé kontaktovali poslance a senátory. "Řekněte jim jasně, že si budeme pamatovat, jak hlasovali ve věci základny," řekl Tamáš.

Lidé ukazovali 'Topolánkovy jedničky'
Protestující přišel podpořit i místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek, který jim slíbil, že sněmovna zabrání přijetí česko-americké dohody o umístění radarové základny v Česku. Bouřlivé reakce vzbudila také Zaorálkova kritika dnešního projevu premiéra Mirka Topolánka na konferenci v Praze. Hnutí proti radaru pak označil jako největší a nejhouževnatější, které v republice za posledních dvacet let vzniklo.

Zástupci iniciativy Ne základnám mimo jiné vyzvali účastníky k podpoře aktivistů hnutí Greenpeace, kteří už týden pobývají na místě v Brdech, kde by základna měla stát. Před úřadem vlády pak lidé vykřikovali "Hanba vládě" a představitelům státu ukazovali "Topolánkovy jedničky". Demonstranti pak symbolicky roztrhali česko-americkou smlouvu. "Až Condoleezza Riceová řekne, že přijede podepsat smlouvu, přijdeme zase," upozornil Tamáš.

Proti americkým záměrům vybudovat v Česku radarovou a v Polsku související raketovou základnu dnes demonstrovali také Poláci. Asi 20 se jich večer shromáždilo před českým lvyslanectvím ve Varšavě. Radarové základně se dnes v Praze věnovali i účastníci mezinárodní konference, kterou zorganizovalo ministerstvo zahraničí a na níž se sešli politici, diplomaté a další odborníci.

Smlouva o radaru se podepíše možná až v polovině července
Aliance zkoumá možnosti propojení americké protiraketové obrany ve střední Evropě s aliančním a s národními systémy. Studii chce vyhodnotit na příštím summitu NATO v roce 2009.

Vicerpremiér pro EU Alexandr Vondra uvedl, že smlouva o radaru bude možná podepsána až v polovině července. Podle něj ale zatím přesný termín není znám a uvažuje se o červnu nebo červenci. Původně se předpokládalo, že dohodu podepíše již dnes v Praze americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Kvůli její zaneprázdněnosti nakonec byla návštěva odložena.

Autor: