Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ODS: Finance Kalouskovi nedáme

Česko

Nečas je krok od premiérského křesla * Manažer VV Bárta: Může vzniknout jen koalice ODS a TOP 09 s naší podporou

PRAHA Lídra občanských demokratů Petra Nečase zřejmě dělí pouze dny od chvíle, kdy se stane předsedou vlády své strany, TOP 09 a Věcí veřejných.

Prezident Václav Klaus sice včera po setkání se šéfy všech stran ve sněmovně nikoho sestavením kabinetu nepověřil, na druhé straně dal jasně najevo, jakým směrem se budou jeho kroky ubírat.

„Jednání byla produktivní, lídři k nim přistoupili vážně, s respektem k výsledkům voleb,“ prohlásil prezident Klaus po poslední schůzce se šéfem Věcí veřejných Radkem Johnem. „Další závěr, který jsem si udělal, je, že se rýsuje možnost trojčlenné koalice. Nevidím zatím možnost nějaké jiné koalice, která by mohla přesáhnout součtem hlasů zastoupených ve sněmovně nezbytnou stovku,“ dodal Václav Klaus.

Manažer Věcí veřejných Vít Bárta pro LN upozornil na možnost, že strana do koalice nevstoupí a vyjádří jí jen podporu hlasy svých poslanců. Mohl by tak vzniknout kabinet na omezenou dobu s jasným mandátem snížit schodek, dodal později v ČT.

Petr Nečas s Karlem Schwarzenbergem i Radkem Johnem přitom jasně deklarovali, že jejich strany chtějí jednat právě o trojkoaliční vládě. „Informoval jsem pana prezidenta o jednáních s TOP 09 a Věcmi veřejnými, která proběhla. Informoval jsem ho o tom, že je zájmem občanských demokratů vytvořit koalici rozpočtové odpovědnosti, tedy vládu založenou na spolupráci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných,“ prohlásil Nečas. S oběma stranami zatím jednala ODS odděleně. K první trojstranné schůzce by podle Nečase mělo dojít už dnes nebo ve středu.

„Vydefinovali jsme si první programové okruhy. Ke každému okruhu bude dvou- až tříčlenný vyjednávací tým za každou stranu,“ popsal následující scénář Nečas.

Největší spor zatím nastal kvůli obsazení postu ministerstva financí. To by totiž pro sebe chtěl Miroslav Kalousek, občanští demokraté se ho ale nechtějí za žádnou cenu vzdát. „Když jsme řekli ještě dva týdny před volbami, že ministerstvo financí nepustíme, tak to prostě nemůžeme udělat. Topka si nemůže myslet, že dostane ministerstvo zahraničí (zřejmě pro Schwarzenberga) i finance po premiérovi, dvě nejvlivnější křesla,“ sdělil LN jeden z vyjednávačů za ODS pod podmínkou zachování anonymity. „Je tam očekávaný spor stopkou o finance. Musí se promyslet různé scénáře, aby to pak nerozkládalo vládu v budoucnu. Uvažujeme o řadě variant,“ dodal další člověk z okolí Petra Nečase. Miroslav Kalousek včera dosavadní jednání odmítl komentovat. Podle informací LN se mezi stranami mluví i o možnosti, že by se ministerstvo financí rozdělilo na resorty rozpočtu a hospodářství. To je ale ve fázi úvah. Jeden vlivný resort, tedy některé z ministerstev obrany, vnitra a práce a sociálních věcí si zřejmě budou nárokovat Věci veřejné. Kromě toho by měly stát o ministerstvo pro místní rozvoj a životního prostředí.

Pokračování na straně 2

Rozhovor s Bártou na straně 3 KALOUSEK, NEBO KOCOUREK?

rozhovory čtěte na straně 13 ODS: Finance Kalouskovi nedáme

Dokončení ze strany 1

Sociální demokraté sice tvrdí, že by jako vítězové voleb měli zájem být pověřeni jednáním o kabinetu jako první, z reakcí představitelů TOP 09 a Věcí veřejných je ale zjevné, že by se první místopředseda Bohuslav Sobotka vlastně neměl s kým o vládě bavit.

Socialisté tak zřejmě budou muset vzít zavděk postem ve vedení sněmovny, některý z nich by se dokonce mohl stát předsedou dolní komory parlamentu. „Bavili jsme se samozřejmě i o možnosti, že by v čele sněmovny byl člověk nominovaný ČSSD,“ uvedl po schůzce se Sobotkou Nečas. Podle informací LN by to ale bylo podmíněno tím, že se ČSSD zaváže například k párování chybějících poslanců. Kromě toho by měli socialisté obsadit i vedení některých důležitých výborů. Z vedení sněmovny by naopak mohli vypadnout komunisti. ODS bude trvat i na ministerstvu zdravotnictví Za ODS by o šestici témat měl vyjednávat Martin Kocourek o rozpočtu, financích a zřejmě i sociální politice; podnikání, průmysl a infrastrukturu by měl mít na starosti Pavel Drobil; garantem zdravotnictví by měla být Daniela Filipiová; o zahraničí bude jednat Alexandr Vondra; o spravedlnosti Jiří Pospíšil a zbytek včetně životního prostředí či školství bude mít na starosti David Vodrážka. Za TOP 09 by měli jednat kromě Schwarzenberga s Kalouskem například Jaromír Drábek (průmysl) či Marek Ženíšek. TOP 09 vyšle Víta Bártu, Radka Johna a Kristýnu Kočí.

„V úterý by se mělo vybrat pět šest hlavních priorit a stanovit vyjednávací týmy, které by se pak tak to týdne měly dohodnout na detailním programu,“ tvrdí již citovaný zdroj z ODS.

Ačkoliv se zdá, že mezi třemi stranami může být mnoho třecích ploch (kromě sporu o resort financí bude například ODS trvat na ministerstvu zdravotnictví pro Filipiovou), mohla by ve finále být jednání poměrně rychlá. Spěchat budou především občanští demokraté, které bude už 19. a 20. června čekat volební kongres strany. Petr Nečas, který zřejmě nebude mít protikandidáta, bude chtít na kongres jistě přijet coby nový premiér.

A vládní posty mohou posílit i kongresové pozice třeba Pavla Drobila, Jiřího Pospíšila či Miroslavy Němcové, kteří budou zřejmě usilovat o místopředsednická křesla. Své pozice by nejspíš měli obhájit Vodrážka a Bendl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!