Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš je predátor, chce vyhrát 100:0, říká šéf poslaneckého klubu ODS Benda. Jak vidí budoucnost koalice?

Marek Benda, šéf poslaneckého klubu ODS. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
Šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda míní, že pokud vládní strany prohrají volby, ANO a SPD spolu složí novou vládu. Proč tomu ODS nezabrání a mají občanští demokraté vizi mimo Spolu? „Zda bude koalice fungovat za pět let, nikdo neví,“ říká.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Minulý víkend proběhl kongres ODS v Ostravě. Kritizovalo se zde dostatečně? Na některé to působilo jako naprostá idylka.
Ústřední téma kongresu bylo toto: jsme strana pro ty, co si chtějí věřit. Což znamená současně dvě věci: strana těch, kteří se spoléhají na své vlastní síly. To ve svých projevech reflektovali všichni – například paní poslankyně Decroix velmi hezky mluvila o tom, že jde o lidi, jejichž cílem je hledat sám pro sebe štěstí ve světě.

Ale zároveň tím druhým sdělením bylo, že si chtějí tito lidé věřit i s ostatními. Nepotřebujeme tolik byrokracie, nepotřebujeme tolik kontrol. Nejsme strana, která si myslí, že EET (elektronická evidence tržeb zavedená hnutím ANO, zrušená za současné vlády – pozn. red.) spraví všechny neduhy ve světě. Tolik k tomu pozitivnímu vyznění.

Lidovky.cz: Takže ke kritice nebyl důvod.
Kritika zaznívá upřímně řečeno vždycky – silnější byla možná v regionech. Zde mířila mimo jiné na koaliční partnery, například na (ne)přípravu stavebního řízení. Naopak kongres je veřejně sledovaný, a možná právě proto zde některé věci nezaznívají tak hlasitě. ODS žádné spřátelené novináře nemá a víme, že co na kongresu zazní, to se dostane do novin. Vše bude využito proti nám.

I přesto si ale myslím, že zde nebylo málo kritičnosti. Například Pavel Drobil (někdejší zastupitel, poslanec a ministr životního prostředí – pozn. red.) ve svém projevu vystupoval proti současnému stavu, kdy čeští podnikatelé mají dražší peníze, co se úvěrů a hypoték týče, než jejich protějšci ve dvaceti jiných zemích EU, ve kterých se platí eurem. Někteří mladší členové se zase vymezovali vůči prezentaci strany navenek. Je to tak naprosto v pořádku. Musíme přitahovat mladší lidi. I tak ale vedení bylo zvoleno staronové a jediným novým členem je paní poslankyně Decroix. Ta kandidovala s tím, že by nastavila jinak komunikaci, ale nepřichází s žádnou revolucí – že by šla vytlačit toho či onoho konkrétního člověka, že by šla bojovat s těmi či oněmi prioritami toho daného člověka.

Marek Benda, šéf poslaneckého klubu ODS.

Lidovky.cz: Přece jen ale ani předseda, ani místopředsedové neměli žádného vyzyvatele. Není to „vražda“ střetu idejí – dialogu, ze kterého může vzejít něco podstatného?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: