Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ODS poslala vítěze voleb v Olomouci do opozice

Česko

OLOMOUC S volbami vyhrála olomoucká ČSSD i místa v lavicích pro opozici. Primátorem zůstane občanský demokrat Martin Novotný, rozhodlo včera na svém ustavujícím zasedání nové zastupitelstvo. Do rady města zvolilo celkem pět zástupců ODS, čtyři představitele TOP 09 a dva lidovce.

Nová koalice má v zastupitelstvu těsnou většinu 23 ze 45 křesel. A právě tolik hlasů dostal Novotný i pět jeho náměstků. Těmi budou znovu Martin Major a Jan Holpuch (oba ODS) i Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL). Doplnili je Ivo Vlach a Eva Machová z TOP 09.

Snahu vytvořit pravostředovou koalici deklarovali zástupci stran již den po volbách. Podle Novotného je sbližuje to, že volební programy koaličních partnerů nejsou v zásadních bodech odlišné. Dosud městu vládla koalice, ve které se spojovali zástupci ODS a ČSSD.

Nově zvolená rada by měla vypracovat své programové prohlášení do konce února příštího roku. „Za koaliční partnery nemůžu mluvit. Sám za sebe říkám, že budu podporovat projekty zaměřené na zkvalitnění života ve městě, mimo jiné vybudování tramvajové trati na sídliště Nové Sady, ale i dílčí projekty například v oblasti životního prostředí,“ řekl primátor. Věří, že se koalici podaří přes její křehkou většinu v zastupitelstvu prosadit většinu záměrů. „Bude to znamenat zvýšený nárok na naši disciplínu, pracovitost a trpělivost. S tím jsme ale do toho šli,“ uvedl.

Lídr opoziční ČSSD Jiří Rozbořil na jednání zastupitelstva řekl, že sociální demokracie bude konstruktivní opozicí a bude ji vidět. „Budeme předkládat vlastní návrhy na řešení problémů města, pečlivě sledovat počínání nové rady a veřejně hodnotit plnění, či spíše neplnění předvolebních slibů jednotlivých stran koalice,“ prohlásil.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!