Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

ODS prohrála, komunista zůstal

Česko

Pravicové opozici se v krajském zastupitelstvu nepodařilo odvolat náměstka hejtmana z KSČM

OSTRAVA Občanští demokraté v ostravském krajském zastupitelstvu utrpěli citelné rány. Nejenže se jim nepodařilo sesadit komunistického náměstka hejtmana, ale navíc přišli o manažery, které v předchozím volebním období vybrali pro vedení mošnovského letiště.

Návrh sesadit náměstka Karla Konečného, který má na starosti zdravotnictví, se spojeným silám ODS a KDU-ČSL nepodařilo dostat ani na program jednání. Konečný pokus o své odvolání označil za politickou záležitost.

Zatímco v únoru opozice zdůvodňovala podobný návrh na odvolání Konečného výroky, podle nichž by neměli někdejší disidenti a političtí vězni přednášet dětem na školách, tentokrát se důvody týkaly přímo resortu zdravotnictví. A to konkrétně proplácení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních.

Radní tlačí lékárnu, aby obcházela zákon, tvrdí opozice „Máme za sebou dvě usnesení Krajského soudu v Ostravě, která se týkají krajské lékárny v Opavě, kdy po prvním usnesení se rada kraje naprosto jednoznačně rozhodla obcházet zákon,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Drobil. Takový postup podle něj není možný a je jasným důvodem pro jednání o setrvání Konečného ve funkci.

„Z našeho pohledu je naprosto evidentní, že mělo přestat proplácení poplatků ve všech krajských lékárnách. To usnesení může mít charakter precedenční,“ doplnil Drobil. Krajský soud v Ostravě vydal dvě předběžná opatření, která zakázala úhradu regulačních poplatků za pacienty v lékárně krajské Slezské nemocnice v Opavě. Po prvním předběžném opatření začal kraj poplatky proplácet jiným způsobem. Když krajský soud vydal druhé předběžné opatření, přestal poplatky proplácet.

„ODS se nikdy nesmířila s tím, že jsme jednak začali s úhradou regulačních poplatků, a jednak se nesmířila s tím, že se komunisté dostali do uvolněných funkcí krajského zastupitelstva. Toto spojit a vytvořit z toho nějakou kauzu určitě jde,“ uvedl po jednání zastupitelstva Konečný. Moravskoslezský kraj je jedním z těch, kde vládne koalice ČSSD a KSČM, a jediným, kde má komunistický náměstek na starost zdravotnictví.

Zastupitelé navrhli výměnu vedení letiště Zastupitelé vzápětí schválili návrh, podle něhož mají radní odvolat tříčlenné představenstvo akciové společnosti Letiště Ostrava. To do funkce jmenovala ještě původní koalice ODS a KDU-ČSL.

Koalice ale odmítá politické spojitosti. „Důvodem je špatné hospodaření společnosti,“ řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Generální ředitel letiště a předseda představenstva Lubomír Vavroš s těmito argumenty nesouhlasí. Letiště se dostalo do ztráty kvůli ztrátám linky Ostrava-Moskva. Podle Vavroše však mělo letiště s ruskou společností Polet Airlines dohodu, že ztráty z prvního půl roku pomůže pokrýt letiště ze svých prostředků, další rok pak měl Polet Airlines lety zajišťovat už bez finanční pomoci. Výpomoc ale podle náměstka hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) činí zhruba sedm milionů korun měsíčně a provoz linky nakonec pro nedostatek cestujících v únoru skončil.

Zastupitelstvo ale zároveň navrhlo, aby do nového představenstva byl opět nominován Vavroš. Kromě něj tam má zasednout i Pavel Schneider, někdejší ředitel Povodí Odry, kterého v lednu odvolal ministr zemědělství Petr Gandalovič. Podle Palase by se měl stát novým generálním ředitelem.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!