Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

ODS se vrací do 50. let, tvrdí vyloučení

Česko

Výkonná rada ODS zrušila osmnáct místních sdružení, protože spolupracovala s komunisty. Ta její krok tvrdě kritizují

PRAHA V osmnácti obcích od včerejška neexistují místní sdružení ODS. Jejich zástupci totiž seděli na radnici s komunisty.

Včerejší sněm výkonné rady ODS se rozhodl všem „problematickým“ místním organizacím odebrat licenci. Tomuto kroku předcházelo měsíční ultimátum, během kterého se měli místní činovníci od spolupráce s KSČM distancovat. Většina z nich to odmítla.

„Zrušili jsme osmnáct místních sdružení, tedy všechna, u kterých se objevila, byť jen náznakem, spolupráce s komunisty,“ potvrdila LN po zasedání pražská radní a členka výkonné rady Aleksandra Udženija.

Zároveň dodala, že šest místních sdružení ze zrušených osmnácti by měla ještě dostat šanci. „Zavázala se, že si to do zasedání zastupitelstev nějak pořeší, tak až to udělají, můžeme se bavit o případném znovuobnovení,“ uvedla Udženija.

Představitelé zrušených buněk usnesení výkonné rady pokládají za nedemokratické. „Rozhodnutí je zcela v duchu minulé doby,“ sdělil LN předseda místního sdružení ODS a zároveň starosta obce Březová Miroslav Bouda. Ten také uvedl, že včera po dvaceti letech ve straně skončil. K přirovnání k předlistopadovému režimu sáhl i předseda buňky v Aši a starosta města Dalibor Blažek. „Tenhle krok nás vrací do padesátých let. Máme tu snad vládu jedné strany?“ reagoval včera na usnesení Blažek. Ten zdůraznil, že ODS v Aši s komunisty nespolupracuje. V městské radě ovšem sedí jeden nestraník, zvolený za KSČM. A právě tuhle skutečnost se ODS v Aši chystá napadnout u smírčímu výboru, kam podala odvolání. „Pokud bude postupovat podle stanov, musí usnesení smést ze stolu,“ řekl LN Blažek.

Rada řešila Vondru, obnovila odborné komise Jedním z témat výkonné rady byla i kauza Alexandra Vondry, za jehož šéfování českému předsednictví EU dal Úřad vlády bez výběrového řízení více než půlmiliardovou smlouvu firmě ProMoPro. Desítky milionů zmizely v zahraničí, podezřelé transakce byly i v Česku a vše proto šetří protikorupční policie.

„Proběhla tam diskuse, Alexandr Vondra to vysvětloval tím, že se na výběru firmy nepodílel, přesuny peněz do zahraničí jsou prý věcí té firmy,“ popsal LN jednání plzeňský Jiří Šneberger.

Občanští demokraté také včera obnovili odborné komise, které by měly vytvářet programová stanoviska a dokumenty ODS. Jejich garantem je od listopadu místopředseda Pavel Drobil, který rezignoval na post ministra životního prostředí kvůli podezření z chystané korupce v resortu.

Poznámku k tématu čtěte na straně 12

***

Buňky, které přišly o licenci

Jihočeský kraj: Bavorov Karlovarský kraj: Aš, Březová Královéhradecký kraj: Rychnov nad Kněžnou Liberecký kraj: Raspenava Pardubický kraj: Králíky Plzeňský kraj: Konstantinovy Lázně Středočeský kraj: Divišov, Týnec nad Sázavou, Zlonice Ústecký kraj: Hrob, Košťany Vysočina: Leština u Světlé, Bobrová Moravskoslezský kraj: Albrechtice, Bartošovice, Lichnov, Petrovice u Karviné

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...