Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

ODS „odpustila“ starostovi Novotnému výroky o Slováčkové, uznala omluvu

ilustrační snímek foto: Petr TopičMAFRA

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný, který čelil kritice za výroky o zdraví dcery hudebníka Felixe Slováčka Anny Julie Slováčkové, která bojuje s rakovinou, zůstává členem ODS. Musíme umět odpouštět, řekl novinářům šéf sněmovní frakce ODS Marek Benda po dnešním jednání výkonné rady. Návrh na vyloučení Novotného širšímu vedení dnes nakonec nepodal.
  13:45aktualizováno  20:15

Počátkem června se předsednictvo strany usneslo, že Novotného výroky jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné členstvím v ODS. Novotný sdělil, že nemá smysl něco k dnešnímu rozhodnutí ODS říkat, ale přemýšlet o tom, co řekl. „Dělám to už pár týdnů a budu dál,“ uvedl.

„Nepřemýšlel jsem o tom, co řeknu novinářům o vůli projevené radou, o tom, co vedení řekne na tiskovce. Co říkají lidi na to, co řeklo vedení o tom, co řekla ODS. Smysl mi dává nepřemýšlet o tom, že něco řeknu. Ale o tom, co jsem řekl. Dělám to už pár týdnů a budu dál. Víc vám teď neřeknu,“ řekl Novotný po zasedání Výkonné rady ODS.

„Výkonné radě ODS jsem se rozhodl vyloučení Pavla Novotného ze strany nenavrhnout. Přestože překročil hranice slušnosti, zaznamenal jsem jeho veřejný projev omluvy, lítosti i odpovědného závazku odpracovat 100 hodin na onkologickém pracovišti. Musíme umět odpouštět. Výkonná rada moje stanovisko předsedy regionu Praha akceptovala,“ uvedl Marek Benda.

S hlasováním o vyhazovu Novotného ale nesouhlasila například Alexandra Udženija. „Ano, Pavel Novotný to přehnal. Ano, Pavel se omluvil. A ano, Pavel to udělá znova. Ale nemyslím si, že by dnešní Výkonná rada ODS měla jednat o starostovi Řeporyjí. Myslím, že jsou na programu daleko důležitější témata – třeba určitá sebereflexe po proběhlých volbách...,“ uvedla na síti X.

Musíme zvážit, že toho lituje, říká Fiala

Premiér Petr Fiala se redakci iDNES.cz vyjádřil, že bere omluvu Novotného na vědomí a vše bude záležet na radě.

„Nebudu se vyjadřovat před jednáním výkonné rady. Ale řeknu, co jsem říkal mnohokrát. Pavel Novotný překročil hranice politické, ale i lidské. A to je něco, co nejde přejít mávnutím ruky. Navíc to není poprvé. Na druhé straně, tentokrát se velmi rychle omluvil a vyjádřil i veřejně, že toho lituje a že je připraven to napravit. To musíme zvážit. Ale nejprve svůj názor řeknu výkonné radě,“ řekl Fiala.

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný počítá s tím, že tentokrát ho už čeká vyhazov z ODS. „Udělal jsem chybu, zaplatím za ní, byli by to idioti, kdyby toho nevyužili,“ řekl iDNES.cz před měsícem starosta Novotný, který čelí kritice od politiků z konzervativního křídla ODS kvůli některým svým ostrým vyjádřením.

Své spolustraníky popudil sdílením fotky saxofonisty Felixe Slováčka z prvomájového mítinku koalice STAČILO!, kterou sestavila šéfka komunistů Kateřina Konečná a připsal k ní: „Felix byl vždycky de*bil.“ Pak se ale ještě v diskusi velmi nevybíravě zmínil o jeho dceři, zpěvačce, která se léčí s rakovinou. „Dávám mu pokoj asi rok a půl, co vím, že mu zemře dcera. Anička, bohužel, nemá žádnou šanci. Ale tohle přehnal,“ napsal Novotný.

14. května 2024

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...