Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odsouzeni ke krachu

Česko

Saab není oběť krize - dohonily ho staré chyby

V dnešním světě uměle vytvářených značek patří jméno Saab k té menšině, jejíž charakter nemusí nikdo pracně vymýšlet. Kořeny v leteckém průmyslu, svérázný design a malý počet modelů vyráběných tvrdošíjně dlouho, to všechno tvoří pro fanoušky specifické důvody, proč se držet právě tohoto auta.

Tato legenda nyní dost možná končí; majitel, americký General Motors, firmu pustil k vodě a švédská vláda se na prosbu o záchranu tváří chladně. Že by první oběť krize mezi automobilkami? Kdepak, Saab je mnohem spíš obětí dlouhodobé neschopnosti amerických manažerů. Takových menších automobilek, jež se mohly pochlubit slušnou tradicí, v Evropě od 60. let zanikly snad desítky. Saab se jejich osudu vyhnul tak, že ho v roce 1990 koupil GM. Strategii, kterou zvolil, lze popsat jako parazitování na pověsti značky: stavěl nové modely třeba na podvozku Opelu Vectra, a snažil se je přitom prodávat jako luxusní auta. Dlouhodobě to bylo odsouzené ke krachu stejně jako ustupování odborům a technologické zaostávání, jaké GM praktikoval v Americe. Od roku 1990 vykázal Saab zisk jen v jednom jediném roce. Takhle se řídí firma?

Takže krize jen přinutila Saab splatit účet, který narůstal za dlouhá léta chybných či odkládaných rozhodnutí.

Čtěte „Saab se potápí...“ na str. 14

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...