Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odvrácená tvář brigád

Česko

Studenti si z brigád neodnášejí jen peníze, ale i nepříjemné zkušenosti.

Marie Tsivosová se rozhodla přes léto si přivydělat jako vychovatelka na táboře. Kvůli brigádě se vrátila dříve z rodinné dovolené. Předtím absolvovala kolotoč přijímacích pohovorů a podepsání smlouvy s CK Star Line, která dětské tábory zajišťuje. Všechno se zdálo být na dobré cestě, už z toho důvodu, že podepsala přísnou smlouvu o sankcích v případě, že by se závazku vyhnula. Pět dnů před plánovaným nástupem se však situace obrátila. Na tábor se nepřihlásil dostatečný počet dětí, a tak Marii z CK Star Line zavolali, že ji nepotřebují. Několik dní příprav na roli vychovatelky a hodiny strávené na pohovoru padly vniveč a studentce za ně nikdo nezaplatí. Sankce, která by donutila CK Star Line platit v případě nedodržení smlouvy z její strany, samozřejmě neexistují. A tak dívce, jež si chtěla přivydělat, zůstává jen plno volných dnů, pocit nespravedlnosti a křivdy.

Jiná dívka přes léto prodávala zmrzlinu. Zaměstnavatel ale bohužel nevěděl, jak to ve zmrzlinářském byznysu chodí. Stánek postavil na nevhodném místě a nasadil vysoké ceny. Byznys se nedařil a namísto toho, aby podnikatel hledal chybu ve své strategii, obviňoval brigádnici. Když pak došlo na vyplácení výplaty, dělal, že si nevzpomíná, zda už ji zaplatil. Slovo psychologa To jsou jen některé zkušenosti, které mohou dnešní mladí lidé získat během svého prvního pokukování po práci.

Psycholožka Alena Sehnalová z personální agentury a.sense proto doporučuje před nástupem do práce porozhlédnout se po referencích a zjistit, jak firma s brigádníky zachází. Další užitečnou radou je porozhlédnout se na internetu i po pravidlech, zákonech a nařízeních, které pro vybrané pracoviště platí. Podle psycholožky totiž hrozí i různé nátlaky. Mezi ty mírnější patří práce přesčas a v noci.

„Takový nátlak je nejúčinnější mimo místo bydliště. Student přijede s baťohem pracovat někam na Máchovo jezero nebo do hor a oni mu řeknou, že ho nepotřebují, pokud nehodlá pracovat i v noci.“ Pro mladé lidi je ale nejnebezpečnější, když je nutí podvádět. To se stává například v potravinách, kde je nutí prodávat prošlé zboží.

„V okamžiku, kdy přijde Česká obchodní inspekce, majitel řekne, že podobných provozoven má víc a nestíhá je všechny ohlídat. Veškerá vina pak spadá na brigádníka,“ tvrdí odbornice. Doporučuje proto pročíst si webové stránky zmiňované státní instituce. Na nich lze najít ve srozumitelné formě všechna nařízení. Arogance není vhodná

K brigádníkům se zaměstnavatelé mohou chovat neslušně. Nezkušení mladí lidé nemají správný odhad, kdy se ještě jedná o kamarádství a kdy o vulgaritu.

Tímto nešvarem trpí hlavně mladé dívky, které často vyhledávají brigády jako hostesky nebo servírky.

Tam je důležité, aby byly přátelské a otevřené. Dívky často netuší, jak mají reagovat. Zda si nechat všechno líbit, nebo se ostře ohradit.

Psycholožka Alena Sehnalová doporučuje ostražitost a nechodit rovnou do konfliktu. Je lepší několik dní sledovat, zda je pracovní prostředí skutečně familiérní.

V případě skutečných problémů nezbývá než obrátit se na právníka. Pak přichází nejtěžší fáze - dokázat, že se něco opravdu stalo.

Vyhraných případů zatím moc není. Podle názorů právníků je hlavním důvodem ostýchavost studentů. Zatím se nenaučili bojovat za svá práva.

Autor: