Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další necelé dva roky. OKD získaly povolení pro dokončení těžby uhlí u Karviné

Česko

  12:14
Razítko důležité pro další pokračování těžby získala společnost OKD. Firma tak může těžit černé uhlí až do plánovaného konce na přelomu let 2025 a 2026. Firma slibuje, že na povrchu v obydlených částech nebude dolování nijak znát.

ilustrační snímek foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Společnost OKD (Ostravsko-karvinské doly) získala od ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí, tzv. EIA, pro období roku 2024 až do ukončení,“ konstatovala mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.

„Posuzování zahrnovalo dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby,“ doplnila mluvčí těžařů.

Potřebný dokument obdržela společnost OKD s mírným zpožděním, při zveřejnění záměru počítala s jeho získáním do konce loňského roku. Hrozilo tak, že těžební firmě dojdou povolené vytěžitelné zásoby uhlí.

Kvůli problémům v posledních letech a změnám v plánované době činnosti se totiž s těžbou po roce 2024 ještě před pár roky nepočítalo. Proto se po nějaký čas nepřipravovaly ani další kroky.

„Ještě zbývaly tři poruby, zhruba 600 tisíc tun,“ přiblížila mluvčí firmy zbývající dotěžitelné zásoby v okamžiku, kdy firma získala schválení ministerstva pro další pokračování těžby. V současnosti se předpokládá konec těžby okolo přelomu let 2025 a 2026.

„Budeme těžit jen na území, kde již bylo historicky dobýváno, a vlivy poddolování nebudou zasaženy obydlené části Stonavy a Karviné ani polská strana,“ upřesnil ředitel provozu OKD David Hájek.

24. srpna 2023

Autor: