Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Olympiáda v Praze? Ta zimní

Česko

ÚHEL POHLEDU

Před několika málo lety pražský primátor Bém ještě nebyl unavený a otrávený. Celá země rostla o 5-6 procent ročně a na hranicích padly poslední bariéry po vstupu do schengenského prostoru. Byly vize a jednou z největších pak pořádání olympijských her v Praze. Společnost PriceWaterhouseCoopers spočítala, že „komorní“ hry by na přímých nákladech přišly na 130 miliard korun a že by se jejich pořádání Praze vyplatilo i ekonomicky.

Popravdě řečeno, jako ekonom jsem právě těmto číslům příliš nedůvěřoval. Jsou sice známy případy striktního dodržení rozpočtu (například Sydney 2000), viděli jsme však bombastickou olympiádu v Pekingu a nejnovějším příkladem tlaku na bobtnání her je Londýn. Před vítězstvím tohoto města organizátoři prezentovali náklady na přepočtených 99 miliard korun, nyní jsou na miliardách tři sta čtyřiceti - a to je do začátku her v roce 2012 ještě dva a půl roku. Viděl jsem také na vlastní oči realitu v Aténách, které olympiádu pořádaly v roce 2004 a už nyní centrální stadion a přilehlá sportoviště začínají připomínat ošuntělou, opuštěnou a uzavřenou pevnost, která se určitě nedokáže sama uživit... Letní olympiádu v Praze tedy raději ne. Ani teď, ani za sto let.

Sportoviště máme Nejsilnějším argumentem proti olympiádě letní je však paradoxně olympiáda zimní! V Praze? Proč ne? Posuďte sami: doba, kdy zimní hry byly pořádány v Chamonix, Garmisch-Partenkirchenu, Cortině d’Ampezzo, Squaw Valley či Lake Placidu, tedy na „těžkém“ venkově, je nenávratně pryč. Troje poslední zimní hry (Salt Lake City, Turín, Vancouver) pořádají milionová města, srovnatelná s Prahou. Byl by v Praze sníh? Na posledních několika hrách v hlavních centrech po něm nebylo ani památky a jinak tomu nebude ani v kanadském Vancouveru. Vyjma pořadatelských měst v Norsku a Kanadě by Praha byla nejseverněji pořádanou zimní olympiádou.

A co dopravní vzdálenosti? Do Liberce, kam z Prahy vede dálnice, je to sto kilometrů, tedy méně než do lyžařských středisek za několik posledních olympiád. Sportoviště v podstatě máme, stačilo by některá z nich rekonstruovat. Hokejové O2 Areně, kde hraje Slavia, se v celé historii sotva co vyrovná -snad jen Calgary a Vancouver. Ženský hokej může pořádat Liberec se svým velmi důstojným novým stánkem, krasobruslení by mohla hostit rekonstruovaná pražská Tesla Arena. Pro short-track by se mohla opravit stará hala Slavie. Klasické lyžování zvládne Liberec anebo Harrachov, který by poprvé v historii her mohl nabídnout i lety na lyžích. Ze všech sportovišť zbývalo by pořídit bobovou dráhu, důstojnou halu na rychlobruslení a komorní stánek pro curling.

Aovšem, je zde sjezdové lyžování a snowboarding, které by kompletně mohl obsloužit expandující Špindlerův Mlýn - vyjma mužského sjezdu, v němž je potřeba sjezdovka s převýšením nejméně 800 metrů. Tu v Česku asi nepostavíme. Nebo přece jen ano? Na polské straně Krkonoš? Byl by takový problém dohodnout se třeba se Slováky anebo Rakušany?

Propagace Prahy K ekonomické stránce věci: zimní olympijské hry jsou mnohem menší. Účastní se jich kolem 2500 sportovců, tedy sotva čtvrtina počtu z her letních. Veškerá sportoviště v Lillehammeru 1994 pořídili Norové v přepočtu za pouhých šest miliard českých korun (srovnej s čísly výše), a to toho měli postaveno mnohem méně než Češi teď! Za televizní práva ve Vancouveru přitom televizní stanice NBC zaplatí 820 milionů dolarů. Jen hokejový turnaj v Praze by vidělo přes půl miliónu lidí. Česko je na blízku řadě důležitých sportovních zemí, a tak i z hlediska návštěvnosti by muselo jít o velmi zdařilou akci. Summa summarum: další slušné příjmy ze vstupenek, ubytování či reklamních předmětů. A k tomu neskutečná promotion pro Prahu, severní hory a celou Českou republiku, která by se stupňovala po několik let! Za málo „zimních“ peněz všechny „letní“ benefity.

V neposlední řadě je třeba zaznamenat, že Česká republika má velké zkušenosti z pořádání řady zimních sportovních akcí. Světové poháry mnoha disciplín či hokejové mistrovství světa jsou události, které pořádáme zcela běžně - a to při výběru místa OH také hraje svou důležitou roli. A co je ještě zajímavější -jsme v zimních sportech olympijská velmoc. Hlavní sport - hokej - má u nás neskutečnou tradici a přitáhne k olympiádě obrovský zájem domácích fanoušků. Je za něj sice jen jedna medaile, ale stal by se skutečnou páteří her. Kdo toto všechno má? Snad pouze Kanada. Také v dalších zimních sportech je česká reprezentace na silném vzestupu. Nic z toho nemůžeme tvrdit o olympiádě letní, kde i z celoevropského hlediska probíhá řada spíše kuriózních sportů, například softbal, baseball, pozemní hokej, taekwondo anebo lukostřelba. Zimní olympiáda v Praze, v České republice, by mohla být reálná za pouhých pár let. Nejbližší volný termín je rok 2018. Samozřejmě, naše země je nyní plná malosti, nedůvěry, nepřejícnosti, jsme opět bez ambic a touhy vyniknout. Pokusit se před světem předvést - je málem trestný čin. Pěkným příkladem bylo české předsednictví EU, kde jsme si ze závisti škodili navzájem od začátku až do konce. Být to tak nemusí. Dohodnout by se však měly alespoň největší politické strany. Bez této základní dohody jakýkoli dlouhodobý podnik není víc než hazard.

Stanovit odvážné vize má smysl zejména v dobách horších, anebo dokonce špatných. Pokud se tato země nadchne pro zimní olympiádu, a ona se nadchne, uspořádala by ji přinejmenším tak dobře, jako se to pravděpodobně podaří i kanadskému Vancouveru.

***

Do Liberce, kam z Prahy vede dálnice, je to sto kilometrů, tedy méně než do lyžařských středisek za několik posledních olympiád

V zimních sportech jsme olympijská velmoc. Hlavní sport - hokej - má u nás neskutečnou tradici a přitáhne k olympiádě obrovský zájem domácích fanoušků.

O autorovi| KAREL KŘÍŽ ekonom

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...