Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Olympiádu uvidí diváci ostřeji

Česko

Česká televize chystá přenosy poprvé ve vysokém rozlišení, těžit z toho budou hlavně fanoušci hokeje

PRAHA Letošní vysílání z olympiády ve Vancouveru přinese významný technologický skok srovnatelný s přechodem z černobílého na barevné vysílání.

Sportovní příznivci budou mít poprvé v Česku příležitost přijímat přenosy ve vysokém rozlišení. „Přechod ze standardního rozlišení na vysoké je podobný tomu, když v galerii přejdete ze sálu impresionistů do sálu realistů,“ vysvětlil rozdíl šéfkomentátor Robert Záruba. Hráče poznáte v obličeji Speciální kanál ČT HD nabídne to nejlepší z kanadských sportovišť ve vysokém rozlišení 1080i (tzv. Full HD – pozn. redakce).

Program však nebude dostupný pro každého: naladit ho bude možné přes satelit, v kabelových sítích a v Praze, Brně a Ostravě i ve zkušebním digitálním pozemním vysílání normy MPEG-4. Diváci také musí mít televizi schopnou přijímat HD vysílání. Ve vyšším rozlišení 720p půjde přenos také na internetové stránce www.zoh.cz.

A v čem vůbec tkví kouzlo vysokého rozlišení? Obraz je nesrovnatelně ostřejší, jasnější, barevně věrnější a hlavně detailnější.

„Na televizi s dostatečně velkou úhlopříčkou snadno pozná každý rozdíl i člověk, který se na vysílání nebude soustředit,“ říká Jan Kužník ze serveru Technet.cz.

Z vysokého rozlišení by měly těžit hlavně kolektivní sporty. „Než začalo digitální vysílání, nebyl často puk pořádně vidět. To se změní – diváci budou nyní moci poznat hráče podle obličeje, a nejen podle čísla na zádech. U běžeckého lyžování rozdíl nebude tak velký. Bude hodně záležet na kameramanech, jak se zlepší estetický dojem z přenosu,“ líčí Kužník.

ČT HD nabídne během olympijských her fanouškům to nejzajímavější – boje o medaile a většinu hokejových přenosů. „V noci budeme vysílat přenosy z ČT 2, kde bude vždy prémiový program, přes den poběží záznamy z ČT 4,“ přibližuje ředitel techniky České televize Rudolf Pop.

Kanadští organizátoři nasadí přes 400 HD kamer, ve vysokém rozlišení budou i reportáže a olympijská studia. „Budeme mít ve Vancouveru čtyři HD kamery. Pouze zvuk uslyší diváci jen ve stereu, ne vícekanálově jako u některých zahraničních televizí,“ přiznává Pop. Srdce projektu v maringotce Česká televize ještě nemá na přechod k vysokému rozlišení potřebné zázemí. „Žádné pevné pracoviště nemáme, jen jeden přenosový vůz. Ten bude zaparkovaný u našeho olympijského studia v Praze. Srdcem projektu bude tedy maringotka, kde budeme zpracovávat všech šest kanálů, které z Vancouveru přijmeme. Bude to hodně složité.“

Sportovní fajnšmekři však budou mít po olympiádě utrum. ČT HD se totiž vrátí hlavně k přenášení kanálu ČT 1. „A bohužel mistrovství světa ve fotbale máme nasmlouvané jen ve standardním rozlišení, s hokejovým šampionátem se uvidí,“ dodává Pop.

***

Sport v televizi

Nejnovější trendy v Česku

Olympiáda ve vysokém rozlišení Speciální HD (High Definition) kanál České televize, který dosud běžel pouze ve zkušebním vysílání, bude možno naladit během zimních olympijských her ve Vancouveru přes satelit, v kabelových sítích a v Praze, Brně a Ostravě i ve zkušebním digitálním pozemním vysílání normy MPEG-4. Ve vyšším rozlišení bude vysílat i jeden z devíti kanálů na webu www.zoh.cz, které budou zdarma dostupné jakémukoliv uživateli internetu z České republiky.

ve světě

Trojrozměrný fotbal Historicky vůbec první 3D sportovní přenos viděli v neděli návštěvníci vybraných barů ve Velké Británii a Irsku, kde sledovali zápas fotbalistů Arsenalu s Manchesterem United. Až 25 zápasů se bude trojrozměrně natáčet v létě na MS v Jižní Africe. Utkání nepůjdou ve 3D přímo do vysílání, ale firma Sony nejzajímavější okamžiky nabídne ke zhlédnutí při různých akcích FIFA nebo na záznamových nosičích.

Autor: