Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Omyly o Stepanu Banderovi

Česko

POLEMIKA

Bez faktických omylů a ideologických překroucení se (mimo Ukrajinu) neobešla žádná publikace o Stepanu Banderovi. LN nejsou výjimkou (Pocta pro Banderu, LN 23. 1.).

Čteme: „Lídr Ukrajinské povstalecké armády“ (UPA). Bandera nikdy nestál v čele UPA. Prvním jejím velitelem byl major Dmytro Kľačkivskyj (1911-1945), později generál Roman Šuchevyč (1907-1950) a posledním byl plukovník Vasyľ Kuk (1913-2007).

„Pitva prokázala, že zemřel násilnou smrtí - kdosi mu střelil pistolí do tváře cyankáli.“ O to právě jde, že nic takového pitva neprokázala. Mnichovští kriminalisté si byli jisti, že Bandera umřel na srdeční příhodu. „Tlak sovětské armády zahnal v roce 1947 většinu oddílů (UPA) do Československa.“ Hodně oddílů UPA operovalo v tu dobu na těch polských teritoriích, která byla osídlena etnickými Ukrajinci. Československo bylo pro „upivce“ jen a jen tranzitním teritoriem, přes které přecházeli do americké okupační zóny (Rakousko, Německo). „Po válce se Bandera ocitl už v úplné izolaci, a to i myšlenkové.“ Po válce Bandera i nadále velel Organizaci ukrajinských nacionalistů. Tato organizace měla (i má!) početnou členskou bázu v těch zemích světa, kde je ukrajinská diaspora. Ta vydávala (i vydává!) desítky novin a časopisů. A to nijak nesvědčí (ani nesvědčilo!) o nějaké izolaci.

Pro zvláštnosti boje banderovců: „Obětmi jsou všichni momentálně slabší, a to podle citovaného mustru ukrajinských nacionalistů:,Němce do Berlína, Rusy na východ, Poláky na západ, Židy na hák.‘ “ Daleká ozvěna sovětské propagandy! Ta citovala výše zmíněné heslo mnohokrát. Ale v dokumentech OUN ho nikdo nikdy nenašel. Lvovský historik Vasyľ Rasijevič upozornil čtenáře LN: „Východ a západ země mají dramaticky odlišné historické zkušenosti a například na osobě vůdce ukrajinských nacionalistů Bandery je vidět, jak nesmiřitelné ty názory jsou.“ Závěr: „Bylo by lepší se těchto věcí v politické sféře vůbec nedotýkat.“

Pochopí český čtenář, že slovo nedotýkat znamená uznat: pravda je na straně těch (ruské obyvatelstvo Ukrajiny), pro které není Bandera hrdinou Ukrajiny, ale zločincem? Tudíž uznat Ukrajinu bez Ukrajinců? Jsem si jist, že to pochopí.

O autorovi| Mykola Shatylov, nezávislý ukrajinský novinář žijící v Česku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!