Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Onkologický institut na Vinohradech nevznikne, rozšíří se oddělení v Motole

Fakultní nemocnice Motol foto: Profimedia.cz

Nová onkologická nemocnice nazvaná Český onkologický institut se v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady stavět nebude. Místo toho se zrekonstruuje a rozšíří onkologické pracoviště ve Fakultní nemocnici v Motole. Ve středu to řekla předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová. Projekt institutu navrhla minulá vláda, čelil kritice.
  18:04

Budova Českého onkologického institutu měla podle dřívějších informací vyjít asi na sedm miliard korun. Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) při oznámení záměru loni uvedla, že na investice v onkologii plánuje využít asi dvě miliardy z evropského programu REACT a z Národního plánu obnovy deset miliard korun na posílení onkologické prevence a péče.

Část odborníku i zástupci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), kteří tvoří nynější vládu, nápad kritizovali. Také Prausová s projektem nového onkologického institutu nesouhlasila. „Opustili jsme tuto myšlenku. Jsem tomu velice ráda a udělala jsem pro to všechno, aby to nebylo,“ uvedla ve středu.

Místo stavby nové nemocnice se podle ní rozšíří onkologické pracoviště v motolské nemocnici. Motol byl podle ní vybrán jako vhodné místo, které poskytuje zázemí i v dalších oborech. „Bude sloužit i jako centrum pro některé velmi speciální diagnózy, které má v ČR několik pacientů,“ řekla. Projekt by podle ní měl být hrazen z evropských fondů, ale ne v plné výši.

Peníze z evropských fondů na zlepšení péče by podle ní měla získat i další onkologická centra. „Připadá mi to takto spravedlivější,“ poznamenala.

Válek odstoupení od institutu podpořil

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu na dotaz, zda je pravda, že nové onkologické centrum na Vinohradech nebude, řekl: „Budou určitě vybudována centra, budou posíleny komplexní onkologická centra. Ale priorita není jeden barák někde, priorita je kvalitní dostupná onkologická péče pro všechny občany ČR.“

Uvedl také, že nezapomíná na Karlovarský kraj, v kterém jako jediném kraji dosud není komplexní onkologické centrum. „Považuji ho za důležitý a jeho občané musí mít kvalitní onkologii,“ poznamenal.

Projekt nového onkologického institutu už loni kritizovali zástupci Spolu. Válek tehdy uvedl, že prioritou Spolu je vybudovat kvalitní komplexní onkologické centrum v každém kraji, aby se lidé nemuseli „doprošovat v megalomanském centru v Praze.“

29. června 2021

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...