Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Online aktivisté hýbou Egyptem

Česko

Manažer Googlu, který strávil 11 dní ve vězení, se stal symbolem protivládních protestů

PRAHA/KÁHIRA Včera byl po jedenácti dnech propuštěn z vězení Wael Ghonim, marketingový manažer firmy Google pro region Blízkého východu. O jeho propuštění informovala televize Al Arabía. Ghonima zajaly během protestů 28. ledna egyptské ozbrojené síly.

S výbornou znalostí internetového prostředí byl Ghonim důležitou součástí skupiny online aktivistů, která se podílela mimo jiné i na organizování demonstrací.

Od svého zmizení se právě Ghonim stal tváří protivládních protestů a hrdinou v boji za demokracii, napsal deník Wall Street Journal. Demonstranti na Tahrírském náměstí s jeho jménem na podomácku vyrobených transparentech spojili symbol hnutí proti prezidentovi Mubarakovi.

Silná zbraň egyptské revoluce: sociální sítě Vloni byl Ghonim jedním ze zakladatelů facebookové stránky, která shromažďovala protivládní protesty. Navíc jeho další internetové aktivity vedení Egypta kritizovaly. Vytvořil rovněž oficiální webové stránky lídra opozice Muhammada Baradeje. Toho Ghonim zařadil i mezi své vzory na Facebooku vedle Billa Gatese z Microsoftu nebo Steva Jobse z Applu.

„Revoluce může být také událostí na Facebooku, která je ‚sdílená‘, ‚líbí se‘ a posílají se o ní tweety,“ uvádí Ghonim na Twitteru a tamtéž připomíná, že před rokem prohlásil, že internet může změnit politickou scénu Egypta, ale všichni se mu tehdy vysmáli.

Ghonimova rodina, která neměla déle než týden jedinou zprávu o pohřešovaném, byla znepokojena i jeho poslední zprávou na Twitteru, kde vyzýval k modlitbám za Egypt. „Mám velké obavy, protože se zdá, že vláda plánuje na zítřek válečný zločin. Všichni jsme připravení zemřít,“ umístil přes svůj mobilní telefon na internet. Poté zmizel.

Do pátrání po Waelovi Ghonimovi, třicetiletém otci dvou dětí, se připojil i jeho zaměstnavatel Google. Spustil aplikaci voice2tweet a zřídil telefonní linku. Obě možnosti mohl použít kdokoli, kdo měl relevantní informace o tom, kde se Wael Ghonim nachází. Google kvůli bezpečnosti svých zaměstnanců také dočasně uzavřel své káhirské kanceláře. Až v neděli informoval egyptský premiér Ahmed Shafiq egyptskou státní televizní stanici, že byl Ghonim zadržen a bude v pondělí propuštěn.

Egyptská organizace pro lidská práva uvádí, že bylo během protestů zadrženo přes tisíc lidí a většina z nich byla propuštěna. „Případ Waela Ghonima je jen jedním z mnoha příkladů tvrdého zásahu egyptských úřadů proti pokojným demonstrantům,“ sdělila LN Amnesty International, která hodlá Ghonima označit za vězně svědomí, pokud se zjistí, že byl zatčen pouze za to, že uplatnil své právo na svobodu projevu a shromažďování.

Tušil to i Mubarak Sílu sociálních sítí v rukou Egypťanů si dobře uvědomil i prezident Husní Mubarak. Většina z protestů uplynulých dní byla svolána právě prostřednictvím Twitteru a také byla nejlépe dokumentována právě přímými účastníky skrz sociální sítě. Proto jedním z prvních kroků, které prezident Mubarak podniknul, bylo ochromení Facebooku a Twitteru. To však demonstranti obcházeli použitím zahraničních serverů.

Proto se ve středu Mubarak zapsal do historie tím, že odpojil od internetu celý stát, který má 80 milionů obyvatel. I to však fungovalo pouze dočasně.

Internetoví poskytovatelé z celého světa hromadně nabízeli Egypťanům alternativní možnosti, jako třeba satelitní spojení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!