Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Opakující se záplavy Čechy naučily, jak se vodě bránit

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Český systém záchrany obyvatel a majetku při velké vodě patří dnes k nejlepším na světě. S odkazem na pochvalné ohlasy ze zahraničí to tvrdí někteří čeští odborníci, a to i přesto, že poslední povodně přinesly miliardové škody i ztráty na lidských životech.

„Fakt, že Českou republiku v posledních deseti letech postihuje jedna povodeň za druhou, má alespoň jeden pozitivní efekt. I když se to někomu nemusí zdát, lidé i úřady jsou prostě poučenější, umějí se s velkou vodou lépe vypořádat,“ tvrdí prezident České protipovodňové asociace (ČPA) Jan Papež. Kdyby přišly na Liberecko podobné povodně jako letos třeba před patnácti lety, škody i počet obětí by podle něj byly vyšší.

„Nebo příklad Troubek. V roce 1997 tam voda strhla tři sta domů, zahynulo devět lidí, letos v květnu všichni přežili a povodeň strhla jediný dům,“ řekl Papež LN. Řada obyvatel obce už podle něj přizpůsobila stavbu nových domů nebezpečí povodně, například zvýšila základy, rychle a účinně ale na velkou vodu zareagovali i záchranáři a úřady.

Do Česka si v posledních letech také jezdí z ciziny pro radu zástupci mnoha měst zodpovědní za protipovodňovou ochranu a krizové řízení. Od povodní v roce 1997 a série dalších podobných katastrof spojených s velkou vodou se totiž systém varování obyvatel a záchranných akcí natolik zdokonalil, že může být pro mnoho zemí vzorem. Jen za poslední dva roky tak například navštívili Česko zástupci protipovodňové ochrany z New Orleans, Petrohradu, Londýna, Benátek či Hamburku. Čeští odborníci zase dostávají pozvánky k přednáškám v zahraničí, například v USA či Kanadě.

Velká voda může postihnout každého „Já neříkám, že letos bylo úplně všechno v pořádku, určitě si řada lidí může stěžovat na protipovodňovou ochranu či jiné eventuální nedostatky. Obecně ale republika v systému reakce na povodňovou katastrofu pošla za posledních třináct let obrovským pokrokem,“ tvrdí Papež. Například varovný systém Berouna je podle něj dnes hodnocen jako jeden z nejdokonalejších na světě.

Už loni v červnu navštívila Česko Karen Durham-Aguilera, zodpovědná za systém „hurikánové“ ochrany New Orleans a jihovýchodní Louisiany. Mimo jiné si prohlédla světový unikát, takzvaný protipovodňový dům, ve kterém si lidé na Brněnském výstavišti mohou zkoušet různé druhy ochrany proti velké vodě. „Byli jsem ohromeni vaším předváděcím zařízením a schopností předvést různé protipovodňové techniky,“ napsala Durham-Aguilera v dopise ČPA. Americkou odbornici také zaujal fakt, že české úřady vyžadují od vlastníků nemovitostí a firem v záplavových územích povodňový plán.

„Určitě je pořád co zlepšovat. Faktem ale zůstává, že zejména český systém varování obyvatel a ochrany před velkou vodou patří ke světové špičce a je v zahraničí velmi dobře hodnocen. Ten pokrok od roku 1997 je skutečně významný,“ myslí si i ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma.

Další odborníci ale varují, aby Česko neusnulo na vavřínech. I když se systém záchranných prací výrazně zlepšil, stejně jako přístup státu k okamžité pomoci postiženým obyvatelům, řada Čechů údajně stále nebere nebezpečí povodní dostatečně vážně. „Nejdůležitější je, aby si lidé uvědomili, že velká voda může v různé formě postihnout v republice takřka každého a všichni by na tuto možnost měli být připraveni,“ řekl LN vodohospodář Jaroslav Ungerman z Unie pro řeku Moravu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!