Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Česko

Opatření se uvolní při proočkovanosti 75 procent lidí, řekl Vojtěch. Vakcína bez registrace bude i v říjnu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na zahájení provozu očkovacího místa bez registrace v OC Olympia Brno. (21. července 2021) foto: Anna VavríkováMAFRA

Očkovací místa bez registrace zůstanou v provozu i v říjnu, řekl ministr Adam Vojtěch v ČT. Zájemcům nabídnou i třetí dávku. Od října dostanou Pfizer praktici, budou mít tak k dispozici všechny dostupné vakcíny. Protiepidemická opatření resort zdravotnictví plánuje uvolňovat s růstem proočkovanosti populace.
  13:39

„Tato místa by měla fungovat dále i od října, předpokládáme, že tam bude možnost i třetí dávky,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o očkovacích centrech bez registrace. Jak budou lidé stát o třetí dávku Vojtěch dle svých slov odhadnout nedokáže, očekává však, že zájem bude nižší než o první dvě. 

Očkování bez registrace už netáhne. Láká jen kvůli klidu v práci a škole

„Velkokapacitní centra se postupně zavírají v souladu s vládní strategií,“ řekl ministr Vojtěch. Stále však bude možnost nechat se očkovat v nemocnicích nebo u praktických lékařů. Právě na praktiky Vojtěch spoléhá, od října by dle jeho slov měli mít k dispozici vakcínu Pfizer. „Praktici si budou moci objednávat od začátku října celé spektrum vakcín,“ oznámil šéf zdravotního resortu. 

Protiepidemická opatření se podle Vojtěcha budou rozvolňovat, až když se 75 procent dospělé populace nechá očkovat a dosáhne se kolektivní imunity. Tento cíl je podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka pro letošek nerealistický. S tím souhlasí i lékař a předseda poslaneckého klubu TOP09 Vlastimil Válek.

Dva miliony bez imunity

„Stále máme minimálně dva miliony lidí, kteří nebyli očkovaní a covid neprodělali,“ uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ti mají dle jeho slov potenciál na těžší průběh, mohou tak zvyšovat počty pacientů v nemocnicích a napínat jejich kapacity. „Pokud se další vlna rozjede a ona se rozjede, budou především umírat ti neočkovaní,“ řekl Kubek. 

„Běžte se naočkovat než si vás covid najde,“ vyzval prezident Kubek. Více než půl milionu lidí v seniorním věku se očkovat nenechalo, to je podle něj třeba změnit.

Na protilátky se chystá na podzim velká studie. Má zjistit stav promoření

Zintenzivnění epidemie předvídá i lékař a předseda poslaneckého klubu TOP09 Vlastimil Válek. V horizontu tří nebo čtyř týdnů můžeme dle jeho slov očekávat vyšší počet pozitivních případů, pokud se bude dostatečně testovat. „Infekce jde z jihu na sever a ze západu na východ,“ řekl Válek. Ministr Vojtěch si myslí, že epidemie zesílí, ale průběh podobný minulému podzimu neočekává.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha může být číslo neočkovaných nižší. „V kategorii starších šedesáti let máme proočkováno přes 70 procent,“ reagoval Vojtěch na slova prezidenta Kubka. Ve starších věkových kategorií jsou podle něj počty ještě vyšší. Ministr dále uvedl, že o povinném očkování pro pracovníky sociálních služeb a zdravotníky v tuto chvíli neuvažuje. V těchto profesích se nenechala očkovat zhruba třetina lidí. 

Pro povinné očkování se nevyslovili ani lékař Válek a prezident lékařské komory Kubek. Vlastimil Válek uvedl, že povinné očkování vidí jako nejzazší možnost. Podle Kubka by opatření mohlo vést k společenské nevoli. Podpořil by však pozitivní motivaci v podobě finančních odměn.

Best in covid?

Předseda vlády Andrej Babiš zopakoval tento týden svůj výrok, že česká republika je „best in covid“. Za to sklidil v poslední dnech vlnu kritiky. „Pan premiér hodnotil aktuální situaci v té době i nyní,“ řekl Vojtěch k Babišovu výroku. Dodal, že situace v ČR nebyla dobrá, na druhou stranu je skeptický k celosvětovému srovnávání kvůli tomu, že některé státy nemusí uvádět přesná data. „Česko je jedna z nejlepších zemí ve vykazování dat,“ dodal ministr Vojtěch. 

Covid Čechy nesrazí, mají dost protilátek, říká imunolog. I díky očkování

„Politici by především neměli lhát, lidé si tragédii čtyřiceti tisíc mrtvých pamatují,“ komentoval Babišův výrok Milan Kubek. Premiérova slova označil za cynismus. Poslední kroky vlády podle něj mají populistický charakter kvůli blížícím se volbám. Příkladem je dle jeho slov odstoupení od návrhu placených testů. 

Autor: