Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Za kauzu Opencard přiznal soud exprimátorovi odškodné 760 tisíc. Hudeček chtěl miliony

Česko

  15:46
Soud přiznal bývalému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi (dříve TOP 09) zhruba 763 tisíc jako odškodné za nezákonné stíhání v kauze Opencard. Rozsudek není pravomocný. Někdejší komunální politik již dříve získal milion korun od ministerstva spravedlnosti za způsobenou nemajetkovou újmu a za výdaje na právníky. V žalobě požadoval dalších 7,6 milionu korun.

Hudeček už dříve poukázal na to, že obvinění z trestné činnosti bylo likvidační pro jeho politickou kariéru. Po státu se celkově domáhal pěti milionů korun za vydání nezákonného rozhodnutí o zahájení stíhání a také 2,6 milionu za ušlý výdělek.

„Ušlou mzdu spatřujeme v tom, že nebýt trestního stíhání a jeho délky, tak by se žalobce stal opět primátorem, náměstkem primátora či předsedou kontrolního výboru,“ uvedl Hudečkův advokát.

Soud ohledně ušlého výdělku rozhodl, že vyčíslená hodnota se zakládá na tom, že by se Hudeček stal znovu primátorem hlavního města a jde tak pouze o tvrzení, které nelze potvrdit. Náhradu proto zamítl.

Další peníze chtěl bývalý primátor za nepřiměřenou délku řízení, náklady na právníky vyčíslil na 892 tisíc korun. Soud mu nepravomocně přiznal přibližně 763 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy za trestní stíhání a jeho délku.

Hudeček čelil stíhání od roku 2013 do roku 2020, společně s ním byl obviněn i současný pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a další někdejší radní.

Policie jim kladla za vinu, že neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k městské kartě Opencard, když jednomyslně schválili navazující kontrakty. Pražský městský soud nejprve radní dvakrát uznal vinnými. Poté po výměně soudce, který manipuloval s protokoly z jednání, soudy obžalované lidi osvobodily. Podle konečného verdiktu nerozhodli radní svévolně, ale na základě odborných stanovisek.

Obvinění v kauze Opencard se hájili tím, že karta byla dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak. Schválení smluv jim doporučila také hodnoticí komise.

Bývalá pražská radní pro informatiku Eva Vorlíčková následně vymohla na státu zhruba půl milionu korun za nemajetkovou újmu a dalších přibližně 840 tisíc korun s úroky jako ušlý zisk a náklady na právníky. Celkem však žádala 6,6 milionu.

Tvrdila, že kvůli kauze nebyla znovu zvolena do funkce radní. Ministerstvo toto tvrzení označilo za hypotetickou domněnku, soud mu dal v tomto ohledu zapravdu.

Autoři: ,