Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Operátor 802.cz mění majitele

Česko

PRAHA Menší čeští poskytovatelé připojení k internetu se stávají stále častěji „kořistí“ větších hráčů. Posledním uloveným je telekomunikační operátor Mattes AD, kterého získal fond soukromého kapitálu Argus Capital přes jím vlastněnou společnost Rio Media. „Tuto informaci vám mohu potvrdit,“ řekl včera LN člen představenstva Rio Media Petr Opletal.

Firma Mattes AD pod obchodní značkou 802.cz poskytuje internet pomocí optických vláken i bezdrátových přípojek, a to především na severu Moravy, například v Českém Těšíně, Frýdku-Místku, Havířově či Karviné, ale i na sídlištích v Praze či Brně. Společnost nabízí i hlasové služby a hlavně internetovou televizi, kterou od ní přebírá i několik dalších menších operátorů. V současné době má přes 60 tisíc zákazníků, jejich počet rychle roste.

Fond Argus Capital je už přes lucemburskou společnost Severus Finance vlastníkem firmy Rio Media, která poskytuje služby kabelové televize a internet v různých českých menších městech. Rio Media nedávno koupila významného regionálního operátora z oblasti Českolipska CL-Net. Ten má rovněž ve svém regionu optickou síť, pomocí které nabízí například internetové připojení obyvatelům panelových domů.

Šéf Mattesu AD Petr Pobořil řekl, že jeho společnost chce výrazně posílit pokrytí českých domácností optickými vlákny, a tedy i výrazně rychlejším internetovým připojením, než nabízí například dominantní Telefónica O2. „Do konce roku máme spolu s partnerskými operátory cíl připojit optikou až do bytu sto tisíc klientů,“ řekl Pobořil. Dodal, že chce dodávat domácnostem kvalitní televizi přes pevnou internetovou linku (IPTV), a to ve vysokém rozlišení. Konkurenční Telefónica v případě své internetové televize zatím s kanály v HD pouze experimentuje.

Podle analytika telekomunikací Jiřího Peterky není akvizice Mattesu AD nic překvapujícího. „Je to obecný trend, kdy jsou menší operátoři přebíráni většími. 802.cz navíc výrazně investovala. Není obvyklé, že by takto relativně malý subjekt tak razantně rozvíjel svou vlastní IPTV službu. Zavedeným národním operátorům roste silná regionální konkurence,“ řekl Peterka.

Fond soukromého kapitálu Argus Capital vlastní v Česku několik společností. Například spoluzakládal v roce 1999 řetězec kin Palace Cinemas, který je největším provozovatelem multikin v České republice, a patří mu operátoři kabelových sítí v Polsku a v Maďarsku.

***

Vlastní multikina i internetové firmy Fondy Argus Capital jsou registrované na ostrově Jersey. Disponují prostředky v hodnotě přes 12 miliard korun. Do jejich portfolia patří kromě kabelového operátora Rio Media i operátoři v Polsku a Maďarsku, ale například také síť kin Palace Cinemas. Argus vlastnil dříve i největší českou tiskárnu Svoboda Press či operátora eTel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!