Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Očkování zdarma proti opičím neštovicím je i pro promiskuitní či prostituty

Zdravotník připravuje injekční stříkačky s vakcínami proti opičím neštovicím v lékařském centru ve španělské Barceloně. 26. července 2022. foto: AP

Očkování proti opičím neštovicím, a to zdarma, se nově nabízí i pro lidi více ohrožené nákazou. Mezi ty se řadí lidé s více sexuálními partnery v posledním půl roce, nakažení pohlavními chorobami nebo sexuální pracovníci. Ministerstvo zdravotnictví muselo použití vakcíny speciálně povolit.
  17:37

Vyplývá to z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které upravilo podmínky pro užívání vakcíny. Na Twitteru o tom informoval předseda České vakcinologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) Roman Chlíbek. Dosud bylo očkování schválené jen pro zdravotníky a laboranty, kteří přicházejí s nakaženými či virem do kontaktu, a lidi po kontaktu s někým nakaženým.

Chlíbek vede Národní institut pro zvládání pandemie (NIZP), který ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi radí ohledně covidu-19. Změnu požadovala i Společnost infekčního lékařství ČLS JEP. „Ministerstvo správně na základě doporučení NIZP rozšířilo skupiny bezplatného očkování proti opičím neštovicím,“ napsal Chlíbek.

Podle rozhodnutí ministerstva mohou zdravotníci aplikovat vakcínu i lidem, kteří měli v posledním půl roce nějakou pohlavní nemoc nebo více sexuálních partnerů, mužům majícím sex s muži léčeným pro HIV či jejich partnerům nebo sexuálním pracovníkům.

Vakcína proti opičím neštovicím není v ČR oficiálně registrovaná, takže muselo ministerstvo její používání speciálně povolit. V rozhodnutí z 11. srpna tak učinilo jen pro zdravotníky v možném riziku nákazy a rizikové kontakty nakažených. Dvě dávky vakcíny se podávají s odstupem 28 dní, ČR jí získala díky společnému nákupu Evropské unie.

Opičí neštovice byly běžné v západní a střední Africe, od května se rozšířily i do Evropy a dalších zemí. V Evropě se nakazilo více než 20 tisíc lidí, v Česku je hlášeno 72 případů. Nákaza se projevuje typickou vyrážkou, často v oblasti genitálií, a příznaky podobnými chřipce, jako je horečka, zvětšení lymfatických uzlin nebo bolest hlavy a svalů. Nákaza se šíří dlouhodobým blízkým kontaktem, například sexuálním.

Autoři: ,