Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opuštěné chaty hlídá vrtulník

Česko

STŘEDNÍ ČECHY Více než sto tisíc chat a dalších rekreačních obydlí začíná touto dobou lákat zloděje. Chladnější počasí již totiž vyhnalo majitele zpátky do měst. Policisté se snaží nájezdům vykradačů zamezit i pomocí nejmodernější techniky - využívají vrtulník s termovizí nebo psovody.

Ze vzduchu hlídají opuštěné objekty například na Rakovnicku. „Jenom na Křivoklátsku máme zhruba 7500 rekreačních objektů, jinak by se takové množství nedalo zvládnout,“ řekl mluvčí rakovnické policie René Černý.

Při preventivních akcích policie spolupracuje se starosty obcí a opakovaně chataře vyzývá, aby si v opuštěných prázdninových příbytcích nenechávali žádné drahé věci. Podle Černého se osvěta vyplácí. Počet vykradených rekreačních objektů se v posledních letech snížil a vzrostla i objasněnost této trestné činnosti. „Dříve šli zloději přímo po věcech, dnes spíše jenom přespí a ukradnou zásoby jídla,“ dodal. Takoví zloději jsou spíše bezdomovci, kterým jde především o stravu a pohodlný nocleh. Výjimkou ale nejsou ani organizované skupiny, které si lup odvážejí v nákladních autech.

Co neodvezete, to si vyfoťte Kladenská policie podle mluvčí Michaely Novákové již šestým rokem provádí preventivní akce v rámci projektu nazvaného Ochrana rekreačních objektů. Kontroly pokračují i po zimním odjezdu chatařů, kteří jsou zde soustředěni především v okolí Unhoště. Také na Kladensku policistům pomáhá vrtulník, navíc zde například chatařům doporučují, aby si vyfotografovali cennosti, jež si nemohou odvézt domů, a to kvůli jejich snadnější identifikaci v případě krádeže.

Na Berounsku mají zloděje odradit časté policejní hlídky se psy, na Kutnohorsku pak velké preventivní kontroly chatových oblastí, které rovněž doplňuje hlídka ve vrtulníku. Monitoruje se především oblast na Zručsku a Zbraslavicku, kde bývá vykradených objektů nejvíce.

Policisté se na různých besedách zaměřují především na prevenci vykrádání. Chatařům radí především odvézt cenné věci, jako elektroniku nebo dražší nářadí.

Majitelé prázdninových domů by se také měli například domluvit se sousedem na pravidelné obhlídce chaty a také ji i v zimě občas nepravidelně navštěvovat. Policie doporučuje nikomu neříkat o majetku, který je v chatě, pořídit si fotodokumentaci cenných věcí nebo seznam výrobních čísel elektroniky a pojistit si majetek. Při pobytu v chatě je dobré všímat si neznámých osob nebo aut v okolí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...