Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orkán usmrtil dva Čechy

Česko

  16:20
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Orkán Emma, který se v noci přihnal do Česka, zabil už dva Čechy. Na jedenáctiletou dívku spadla dopoledne u Líbeznic nedaleko Prahy větev, muže z Nymburska usmrtily plechy, smetené poryvem větru ze střechy. Obě tragédie se staly na hřbitově. Vichřice řádí na většině území Česka. Na Moravě a v Plzeňském kraji jsou tisíce lidí bez proudu. Mezi Prahou a Olomoucí se zastavily vlaky.

Česko sužuje orkán Emma. Tisíce lidí jsou bez proudu. foto: Libor Zavoral.ČTK

Výpadek železniční dopravy způsobila bouřka s krupobitím a silným větrem. Stupně ohrožení dosáhla Vydra v Modravě, Křemelná ve Stodůkách a Otava v Rejštejně a Sušici. Bdělost platí na Studené Vltavě v Černém Kříži a na Teplé Vltavě v Lenoře. "Vzestupy na Otavě budou ještě výrazné, protože na Šumavě prší a bude i nadále," uvedla Štěrbová. Horní tok Otavy bude kulminovat zřejmě odpoledne. Nejvýraznější srážky zaznamenali meteorologové v Prášilech, kde za 24 hodin spadlo 62 milimetrů.

Tisíce lidí bez proudu

Energetici zaznamenali kvůli popadaným stromům několik poruch na linkách vysokého napětí. Elektrárenská společnost ČEZ vyhlásila dnes kvůli vichřici ve čtyřech krajích stav nouze. Jde o Plzeňský, Karlovarský, Královéhradecký a Pardubický kraj. Stejná situace je i v okrese Semily. Bez proudu jsou desítky tisíc lidí. Vítr v republice způsobil šest výpadků na vedení velmi vysokého napětí. Řekl to mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. "Jsou to poruchy, jejichž opravy jsou nejkomplikovanější," uvedl mluvčí k výpadkům na vedení velmi vysokého napětí.

Noční deště vzedmuly hladiny řek v hradeckém kraji natolik, že od dnešního rána platí na Labi ve Špindlerově Mlýně a na Cidlině v Jičíně první povodňový stupeň, tedy bdělost. Ze špindlerovské přehrady Labská začali dnes ráno vodohospodáři vypouštět 27 metrů krychlových vody za vteřinu. Ještě v pátek z přehrady odtékaly zhruba dva metry krychlové vody za vteřinu. Nejvíce vody napršelo v Krkonoších a v Orlických horách, kde se úhrny srážek za posledních 24 hodin pohybují od 40 do 70 litrů na metr čtvereční.

V Karlovarském kraji padaly stromy a střechy

Hlavně oblast pod Krušnými horami  zasáhla dnes dopoledne  vichřice. Silný vítr byl doprovázen také prudkým deštěm, který přešel během několika minut ve sněžení, a bouřkou s blesky. Na hřebenech hor dosahovala rychlost větru až 130 kilometrů v hodině. Vichřice poškodila střechy, popadala i řada stromů a na několika místech je rovněž poškozeno elektrické vedení.

Státní podnik Lesy České republiky zatím odhaduje škody na poničeném dřevu dnešní vichřicí na přibližně 50.000 metrů krychlových. Zdaleka by tak škody neměly dosáhnout objemu po loňském orkánu Kyrill, kterému padlo za oběť přes pět milionů metrů krychlových dřeva.

Nejvážnějším případem byl pád střechy z panelového domu v Okružní ulici v Nejdku na Karlovarsku. Plechová střecha dopadla na zaparkovaná auta. Škoda se bude pohybovat patrně ve statisících korun.

"Na Vysočině padaly stromy i sloupy elektrického vedení

Bouře s vichřicí a deštěm se dnes dopoledne přehnala od severozápadu nad Vysočinou. Policie v kraji omezila kvůli spadlým stromů a sloupům elektrického vedení dopravu na Třebíčsku, Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku.

Na Jihlavsku vichřice utrhla a převrhla na vozovku přívěsný vozík za jedoucím autem. Na komunikacích tekly potoky vody, které kanály nestačily pojmout. Voda se vylila z koryt potoků.

V Praze spadla zástavba

"Nejzávažnější případ jsme zaznamenali v 09:30 v Praze Letňanech, v Malkovského ulici. Jde o desetipatrový panelový dům, na kterém se stavěla nástavba na posledním patře. Celá nástavba se větrem uvolnila a spadla," uvedl Hyršl. Hasiči podle něj museli z 9. a 8. patra evakuovat všechny obyvatele bytů, zajistit jim náhradní ubytování, převézt je do něj a zajistit statika, aby posoudil narušení budovy.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...